We never sell your data to third parties
Leeson 116751.00 2 HP, 3490 RPM three-phase general purpose motor with 56C NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, 0.625" shaft diameter. Suitable for a wide range of industrial applications.
MODEL 116751.00
$618.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
4.8/2.4
Design code
B
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
85.5
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
56C
Frame Length
7.5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
43
KVA code
L
KW
1.5
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
2
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
88
Resistance main
6.4
RPM
3400 - 3600
Service factor
1.25
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
3490
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Thermostat
UL
Recognized
Voltage
230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 116751.00
UPC: 691720348130 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Ultimate e AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, 2 hp, 230/460 VAC, 4.8/2.4 A, 60 Hz, 3 ph, 3490 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56C Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.25, Ball Bearing, 3 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 12.98 in L
Features:
- Premium efficient ratings and inverter rated
- Class F insulation system 140 frame and higher
- Shielded ball bearings for direct coupled applications
- Dynamically balanced rotors
- Torques exceed NEMA performance standards
- WattSaver e premium efficient motors
- Ultimate premium efficient motors
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 12.98 in L |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 4.8/2.4 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3490 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 2 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 3 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1.25 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526003
Purchase
Excellent, fast service, very impressed. Will definitely buy from them again!!!
Read moreSKU: 2525884
Leeson 3hp motor
I have not tested the motor yet but on the past I bought another and it was a very good experience , for sure this is going to be the same
Read moreSKU: 226535
Electric motor
motor looks great just received today motor brand is different Lincoln It should be fine
Read moreBrand
Baldor
Model
VEM3558
Brand
Leeson
Model
116744.00
Brand
Baldor
Model
VEM3555
Brand
Baldor
Model
VEUHM3558
Brand
Teco-Westinghouse
Model
GHV0024C
| Brand | NTN Bearing |
| Model | HTA016ADBP4LV1 |
SKU: 2526003
Purchase
Excellent, fast service, very impressed. Will definitely buy from them again!!!
Read moreSKU: 2525884
Leeson 3hp motor
I have not tested the motor yet but on the past I bought another and it was a very good experience , for sure this is going to be the same
Read moreSKU: 226535
Electric motor
motor looks great just received today motor brand is different Lincoln It should be fine
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/