We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 117863.00 0.50 HP, 1725 RPM single-phase agricultural motor with a 56 NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with Class B insulation. Designed for farm duty applications including aeration fans, crop dryers, and grain handling equipment.
MODEL 117863.00
$330.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
8.8/4.4
Design code
L
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
66
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
56
Frame Length
6.56
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
9.38
HP
0.50
Hz
60
Insulation Class
B
IP code
43
KVA code
L
KW
0.37
Length
15.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
58
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Manual
UL
Recognized
Voltage
115/208-230
Width
12.25
See all of our 1/2 HP 56 Motors
Regal Beloit Leeson&Reg; 117863.00
UPC: 691720003640 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous Heavy Duty, Application Type: Farm Duty Motors, General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 0.5 hp, 115/208 to 230 VAC, 8.8/4.2 to 4.4 A, 60 Hz, 1 ph, 1725 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56 Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 24.1 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 11.82 in L x 8.34 in H
Features:
- Manual reset overload protection
- Double sealed ball bearings with high temperature grease
- Weather resistant reset button protection
- Capacitor start provides high starting torque
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Heavy Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 11.82 in L x 8.34 in H |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 8.8/4.2 to 4.4 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56 |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.5 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 24.1 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class B |
| Application Type | Farm Duty Motors, General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526415
5hp single phase lasson motor
Delivery was fast and easy. This is my 2nd motor from mrosupply. I have installed this motor last weekend and I am very satisfied so for..
Read moreSKU: 5768491
Great price great service
Item was received very quickly. The price was excellent. I shopped! A free shipping to boot! I'll be back.
Read more| Brand | SMC |
| Model | MIW20-20DA-M9PSBPC |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | B7007E.T.P4S.DUM |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | PER.CFT206-HA |
SKU: 2526415
5hp single phase lasson motor
Delivery was fast and easy. This is my 2nd motor from mrosupply. I have installed this motor last weekend and I am very satisfied so for..
Read moreSKU: 5768491
Great price great service
Item was received very quickly. The price was excellent. I shopped! A free shipping to boot! I'll be back.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/