We never sell your data to third parties
Leeson 118019.00 0.75 HP, 1750 RPM DC explosion proof motor with S56C NEMA frame and Totally Enclosed Non-Ventilated (TENV) enclosure. Operates on 180V DC at 60 Hz. UL listed for hazardous locations. Class H insulation, ball bearings, 75.8% efficiency.
MODEL 118019.00
$2,840.77 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
3.3
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
75.8
Enclosure
TENV
Frame
S56C
Height
9
HP
0.75
Insulation Class
H
KW
0.56
Length
20.41
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
RPM
1700 - 1800
Service factor
1
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
2.1
Speed [Max]
1750
Thermal protection
Automatic
UL
Recognized
Voltage
180
Width
10.5
Regal Beloit Leeson&Reg; 118019.00
UPC: 691720014660 | UNSPSC: 26101200 | GTIN:
Electric Motors > DC Motors
LEESON DC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Special Features: Explosion Proof DC Motors, 0.56 kW, 180 VDC, 3.3 A, 1750 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Nonvented (TENV), S56C Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 27 in-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class H, Rolled Steel, 16.41 in L x 6.5 in W
Features:
- Rugged mechanical construction
- Meets all safety requirements
- Leads exit thru 3/4 in 14 NPT pipe nipple at top of frame opposite shaft end
- Pilot duty thermostats standard
- Thermostats rated for continuous duty with full wave SCR controls
- Double shielded and pre-lubricated ball bearings standard
- Easy brush access for field service
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 16.41 in L x 6.5 in W |
| Voltage Rating | 180 VDC |
| Amperage Rating | 3.3 A |
| Power Rating | 0.56 kW |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Speed | 1750 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Nonvented (TENV) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | S56C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Torque Rating | 27 in-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class H |
| Special Features | Explosion Proof DC Motors |
| Service Factor | 1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed | NEC 500 | NFPA 497M
1 Year
SKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreSKU: 726525
Boat lift motors
MRO had the right products at a good price and fast delivery. Easy to do business with them.
Read moreBrand
Baldor
Model
CDPX3436
| Brand | MRO Supply |
| Model | NVN-2207-SS |
| Brand | Hydraulic Technologies |
| Model | RJ100T24E |
| Brand | Reelcraft |
| Model | 5630 EMP |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | N308 |
SKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreSKU: 726525
Boat lift motors
MRO had the right products at a good price and fast delivery. Easy to do business with them.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/