We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 121875.00 1.50 HP, 1750 RPM three-phase washdown duty motor with a 145TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Stainless steel frame and Class F insulation provide corrosion resistance for harsh washdown environments. UL and CSA listed.
MODEL 121875.00
$1,246.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
4.8/2.4
Design code
B
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
86.5
Electrical type
Squirrel Cage Inverter Rated
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Length
7.75
Frame Material
Stainless Steel
Frequency
60
Height
12.88
HP
1.50
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
56
KVA code
L
KW
1.1
Length
17.94
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
67.7
Resistance main
9.12
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
2.25
Shaft type
T
Speed [Max]
1750
Starting method
Line Or Inverter
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
230/460
Width
13.06
Regal Beloit Leeson&Reg; 121875.00
UPC: 691720104859 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Special Features: Washdown Duty Motors, 1.5 hp, 230/460 VAC, 4.8/2.4 A, 60 Hz, 3 ph, 1750 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 145TC Frame, 0.88 in Dia x 2.25 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 4.5 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 12.75 in L x 7.2 in H
Features:
- All exterior components are 300 series stainless steel
- All sealing components are FKM for superior chemical resistance
- Full fact nameplate is laser etched on the motor frame
- End shields are O-ring sealed to the frame
- Double lip shaft seals on both ends of TEFC motors
- Removable hydrophobic breathers in opposite shaft end bell and conduit box equalize pressure without allowing moisture to enter
- Exterior fastener use minimized reducing the number of entry points for moisture
- Double sealed bearings are pre-lubricated with moisture resistant high temperature grease for long life
- Interior coatings applied to rotor and stator protect against corrosion and ease to clean construction
- New conduit box mounting system provides optimum sealing
- Ease to clean construction
- Windings are immersed and cured in polyester insulating varnish for extra moisture resistance
- Exclusive IRIS inverter duty insulation system provides extra protection and long life and especially in inverter-driven applications
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 12.75 in L x 7.2 in H |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 4.8/2.4 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1750 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 145TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1.5 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 4.5 ft-lb |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 2.25 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC 769 | CSA Certified | CSA LR33543 | UL E57948
1 Year
SKU: 2526202
120997.00 2hp 3450rpm motor for 10" uni-saw
Excellent customer service. Motor arrived on time, packed in a reinforced box, no damage. I highly recommend MROSUPPLY for anything you need.
Read moreSKU: 2526181
Tablesaw motor
Great service and super fast shipping. I ordered it and received the motor the next day. Can't ask for any better than that.will be buying from them again
Read moreSKU: 2526483
Excellent!
Great price and fast delivery! A problem with a defective piece resolved quickly! Great service!
Read more| Brand | Timken Belts |
| Model | R3V800-5 |
SKU: 2526202
120997.00 2hp 3450rpm motor for 10" uni-saw
Excellent customer service. Motor arrived on time, packed in a reinforced box, no damage. I highly recommend MROSUPPLY for anything you need.
Read moreSKU: 2526181
Tablesaw motor
Great service and super fast shipping. I ordered it and received the motor the next day. Can't ask for any better than that.will be buying from them again
Read moreSKU: 2526483
Excellent!
Great price and fast delivery! A problem with a defective piece resolved quickly! Great service!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/