We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 121916.00 2 HP, 3500 RPM three-phase explosion proof motor with a 145T NEMA rolled steel frame and Explosion Proof Fan Cooled (EPFC) enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 85.5% efficiency and Class B insulation. UL listed for Class I Groups C and D and Class II Groups F and G hazardous locations.
MODEL 121916.00
$990.44 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
5.0/2.5
Drive End Bearing Size
205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
85.5
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
EPFC
Frame
145T
Frame Length
9.31
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Hazardous Location
EXP PROOF CL I GR C&D CL II GR F&G T3C
Height
8.12
HP
2
Hz
60
Insulation Class
B
IP code
54
KVA code
K
KW
1.5
Length
19.88
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
2
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
86
Resistance main
7.1
RPM
3400 - 3600
Service factor
1
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
2.25
Shaft type
T
Speed [Max]
3500
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Automatic
UL
UL Listed And CSA Certified
Voltage
230/460
Width
10.25
Regal Beloit Leeson&Reg; 121916.00
UPC: 691720211830 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 2-Pole Continuous Duty Low Voltage, Special Features: Explosion Proof AC Motors, 2 hp, 230/460 VAC, 5/2.5 A, 60 Hz, 3 ph, 3500 rpm, 1 Speed, EPFC, 145T Frame, 0.88 in Dia x 2.25 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 3 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 16.5 in L x 8.2 in W x 7.35 in H
Features:
- Automatic overload protection
- Internal mounted capacitors
- Double shielded ball bearings
- Meets temperature code T3B
- Squirrel cage induction run
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty Low Voltage |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 16.5 in L x 8.2 in W x 7.35 in H |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 5/2.5 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3500 rpm |
| Enclosure Type | EPFC |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 145T |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 2 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 3 ft-lb |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 2.25 in L |
| Insulation Class | Class B |
| Special Features | Explosion Proof AC Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | NEC 500 | NFPA 497M | UL Listed
1 Year
SKU: 726529
Perfect fit, great service, fast shipping
I needed to make sure the replacement motor was an exact fit in all aspects. The Customer Service was great to walk through all specs. Then when I bought it in the morning, it was shipped and in my hands on the third day. I installed it and all works perfectly.
Read moreSKU: 2526181
Tablesaw motor
Great service and super fast shipping. I ordered it and received the motor the next day. Can't ask for any better than that.will be buying from them again
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8520574.40 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | RFWA760-200E-B9-H |
| Brand | MRC Bearing |
| Model | 217RDS-BKE#7 |
SKU: 726529
Perfect fit, great service, fast shipping
I needed to make sure the replacement motor was an exact fit in all aspects. The Customer Service was great to walk through all specs. Then when I bought it in the morning, it was shipped and in my hands on the third day. I installed it and all works perfectly.
Read moreSKU: 2526181
Tablesaw motor
Great service and super fast shipping. I ordered it and received the motor the next day. Can't ask for any better than that.will be buying from them again
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/