We never sell your data to third parties
Leeson 131470.00 3 HP, 1725 RPM three-phase agricultural motor with 184T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 460V at 60 Hz with Class F insulation. Rolled steel frame, 1.125" shaft diameter, 2.75" shaft length. Designed for farm duty applications such as fans and blowers. UL/CSA listed.
MODEL 131470.00
$1,466.52 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6206
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
80
Enclosure
TEFC
Frame
184T
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
KW
2.2
Number of Poles
4/8
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
460
Regal Beloit Leeson&Reg; 131470.00
UPC: 691720017395 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4 and 8 Pole Continuous Duty, Application Type: Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose HVAC Motors, 3/1.5 hp, 460 VAC, 3.8/3.5 A, 60 Hz, 3 ph, 1725/850 rpm, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 184T Frame, 1.13 in Dia x 2.75 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 9 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 14.96 in L x 10.37 in H
Features:
- Two speed and single winding
- Single voltage designs
- Squirrel cage induction run
Specs:
| Type | 4 and 8 Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 14.96 in L x 10.37 in H |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Amperage Rating | 3.8/3.5 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725/850 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 184T |
| Rotation | Reversible |
| Horsepower | 3/1.5 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 9 ft-lb |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.75 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose HVAC Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreSKU: 2525294
Couldn’t be happier
This motor was a very good price and I received it within 2 days. I couldn’t be happier.
Read moreBrand
Baldor
Model
M1707T
| Brand | Harwal |
| Model | 160 x 190 x 13AV |
| Brand | Century |
| Model | E56Y42TRA2162XCN |
| Brand | Bestorq |
| Model | XPA2057 |
SKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreSKU: 2525294
Couldn’t be happier
This motor was a very good price and I received it within 2 days. I couldn’t be happier.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/