We never sell your data to third parties
Leeson 131526.00 1.5 HP, 1140 RPM single-phase general purpose motor with NEMA 184T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, ball bearings. Continuous duty for clean, dry environments. UL/CSA listed.
MODEL 131526.00
$1,174.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6206
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
67
Enclosure
TEFC
Frame
184T
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
1.50
Hz
60
Insulation Class
F
KW
1.1
Number of Poles
6
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
RPM
1100 - 1200
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
115/208-230
Regal Beloit Leeson&Reg; 131526.00
UPC: 691720017760 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON® AC Motor, 6-Pole Continuous Duty, Application Type: Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 1.5 hp, 115/208 to 230 VAC, 22/11 A, 60 Hz, 1 ph, 1140 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 184T Frame, 1.13 in Dia x 2.75 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 6.75 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 15.46 in L x 10.76 in H
Features:
- Durable rolled steel construction
- NEMA design B performance
- Meets or exceed NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Thermally protected ratings
Specs:
| Type | 6-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 15.46 in L x 10.76 in H |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 22/11 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1140 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 184T |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1.5 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 6.75 ft-lb |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.75 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526411
Lesson electric motors
Good company had product in stock. Fast easy to order. Very fast shipping and was delivered as said.
Read moreSKU: 2526415
5hp single phase lasson motor
Delivery was fast and easy. This is my 2nd motor from mrosupply. I have installed this motor last weekend and I am very satisfied so for..
Read moreBrand
Baldor
Model
L3613T
| Brand | Bando |
| Model | 150-S3M-1014 |
SKU: 2526411
Lesson electric motors
Good company had product in stock. Fast easy to order. Very fast shipping and was delivered as said.
Read moreSKU: 2526415
5hp single phase lasson motor
Delivery was fast and easy. This is my 2nd motor from mrosupply. I have installed this motor last weekend and I am very satisfied so for..
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/