We never sell your data to third parties
Leeson 131601.00 3 HP, 1440 RPM single-phase electric motor with NEMA 184T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 220V at 50 Hz with 75.5% efficiency. Rolled steel frame, Class F insulation, ball bearings (6206 drive end, 6205 opposite drive end). Designed for 50 Hz applications requiring 220V single-phase power.
MODEL 131601.00
$1,532.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6206
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
75.5
Enclosure
TEFC
Frame
184T
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
50
HP
3
Hz
50
Insulation Class
F
KW
2.2
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
RPM
1440
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
220
Regal Beloit Leeson&Reg; 131601.00
UPC: 691720018286 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 3 hp, 220 VAC, 15.9 A, 50 Hz, 1 ph, 1440 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 184T Frame, 1.13 in Dia x 2.75 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 10.8 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 16.96 in L x 11.3 in H
Features:
- High efficiency energy saving designs
- Centrifugal switch designed for 50 Hz service
- High torque designs
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 16.96 in L x 11.3 in H |
| Voltage Rating | 220 VAC |
| Amperage Rating | 15.9 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Speed | 1440 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 184T |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 3 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 10.8 ft-lb |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.75 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified
1 Year
SKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreSKU: 227428
President ( cook and bottle washer )
Next day delivery, no charge Good pricing and available in stock. A Customer Appreciation Company.
Read moreSKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreBrand
Leeson
Model
131557.00
Brand
Baldor
Model
L3609T-50
| Brand | Winsmith |
| Model | U2025HH56 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | DVO-A |
| Brand | Champion |
| Model | 304-1-11-1/2 |
SKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreSKU: 227428
President ( cook and bottle washer )
Next day delivery, no charge Good pricing and available in stock. A Customer Appreciation Company.
Read moreSKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/