We never sell your data to third parties
Leeson 131633.00 5 HP, 1740 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 184TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, and ball bearings. Suitable for a wide range of industrial applications.
MODEL 131633.00
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,749.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Drive End Bearing Size
6206
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
81
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
KW
3.7
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
230
Regal Beloit Leeson&Reg; 131633.00
UPC: 691720018538 | UNSPSC: 26101100 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, Continuous-Duty, 5 hp, 230 VAC, 23 A, 60 Hz Frequency, 1 ph, 1800 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 184TC Frame, 1-1/8 in Dia Shaft, CCW Rotation, 1 Service Factor, Ball Bearing, Foot/Rigid Mounting, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 17.47 in L x 10.79 in W x 9.31 in H Dimensions
Specs:
| Type | Continuous-Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 17.47 in L x 10.79 in W x 9.31 in H |
| Voltage Rating | 230 VAC |
| Amperage Rating | 23 A |
| Mounting Type | Foot/Rigid |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1800 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 184TC |
| Rotation | CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Phase | 1 |
| Shaft Size | 1-1/8 in Dia |
| Insulation Class | Class F |
| Service Factor | 1 |
Brand
Baldor
Model
CL3612TM
Brand
Teco-Westinghouse
Model
S0054C
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | EXEF202424 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/