We never sell your data to third parties
Leeson 131994.00 3 HP, 1740 RPM single-phase agricultural motor with 184TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230V at 60 Hz with 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, ball bearings. Designed for farm duty applications such as crop drying, aeration, and grain handling. UL and CSA listed.
MODEL 131994.00
$874.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
75.5
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
KW
2.2
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6206
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
230
Regal Beloit Leeson&Reg; 131994.00
UPC: 691720328798 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON® AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Farm Duty Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 3 hp, 230 VAC, 19 A, 60 Hz, 1, 1740 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 184TC Frame, 1.13 in Dia x 2.75 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 13.5 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 16.47 in L x 11.31 in H
Features:
- Gasketed capacitor cases and conduit box covers
- Meets or exceeds NEMA service factors
- Double sealed ball bearings with high temperature grease
- Condensate drains on general purpose agriculture motors
- Low temperature manual overload protected
- High and extra high starting torque ratings
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 16.47 in L x 11.31 in H |
| Voltage Rating | 230 VAC |
| Amperage Rating | 19 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1740 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 184TC |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 3 hp |
| Phase | 1 |
| Torque Rating | 13.5 ft-lb |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.75 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Farm Duty Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 year
SKU: 2526415
5hp single phase lasson motor
Delivery was fast and easy. This is my 2nd motor from mrosupply. I have installed this motor last weekend and I am very satisfied so for..
Read moreSKU: 2526216
Recent purchase
The motor was shipped out fast and received quick enough to not have any downtime and miss any shipments. Will buy from again when needed.
Read moreSKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 2526483
Excellent!
Great price and fast delivery! A problem with a defective piece resolved quickly! Great service!
Read moreBrand
Leeson
Model
131631.00
Brand
Baldor
Model
CL3619TM
Brand
Leeson
Model
131603.00
Brand
Leeson
Model
131857.00
Brand
Baldor
Model
VFDL3610TM
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-494006 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 326TTDBD6028 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-500311 |
SKU: 2526415
5hp single phase lasson motor
Delivery was fast and easy. This is my 2nd motor from mrosupply. I have installed this motor last weekend and I am very satisfied so for..
Read moreSKU: 2526216
Recent purchase
The motor was shipped out fast and received quick enough to not have any downtime and miss any shipments. Will buy from again when needed.
Read moreSKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 2526483
Excellent!
Great price and fast delivery! A problem with a defective piece resolved quickly! Great service!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/