We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 132232.00 3 HP, 1760 RPM three-phase general purpose motor with NEMA 182T frame and open drip-proof (ODP) enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, 1.125" shaft diameter. Designed for indoor general purpose applications requiring reliable, ventilated operation.
MODEL 132232.00
$597.52 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Drive End Bearing Size
6206
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
89.5
Enclosure
ODP
Frame
182T
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
KW
2.2
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
230/460
See all of our 3HP 182T Motors
Regal Beloit Leeson&Reg; 132232.00
UPC: 691720255469 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, 3 hp, 230/460 VAC, 8/4 A, 60 Hz, 3 ph, 1760 rpm, 1 Speed, DP, 182T Frame, 1.13 in Dia x 2.75 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 9 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 13.19 in L x 10.37 in H
Features:
- NEMA design B performance
- Moderate starting torque
- Squirrel cage induction run
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 13.19 in L x 10.37 in H |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 8/4 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1760 rpm |
| Enclosure Type | DP |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 182T |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 3 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 9 ft-lb |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.75 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
Warranty:
1 Year
SKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 2526216
Recent purchase
The motor was shipped out fast and received quick enough to not have any downtime and miss any shipments. Will buy from again when needed.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3211T
Brand
Marathon Electric
Model
GT0010A
Brand
Teco-Westinghouse
Model
DTP0034
Brand
Baldor
Model
EM3555T
Brand
Leeson
Model
K080
Brand
Leeson
Model
132234.00
Brand
Baldor
Model
EM3155T
Brand
WEG
Model
00236ET3E145T-W22
SKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 2526216
Recent purchase
The motor was shipped out fast and received quick enough to not have any downtime and miss any shipments. Will buy from again when needed.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/