We never sell your data to third parties
Marathon 132306.00 7.5 HP, 3500 RPM three-phase washdown duty motor with a NEMA 184T frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and 89.5% efficiency. Rolled steel frame, F-class insulation, and stainless steel construction for food, beverage, dairy, and pharmaceutical applications requiring corrosion resistance.
MODEL 132306.00
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,695.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Drive End Bearing Size
6207
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
89.5
Enclosure
TEFC
Frame
184T
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
7.50
Hz
60
Insulation Class
F
KW
5.6
Number of Poles
2
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
230/460
LEESON Washguard AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, 7.5 hp, 230/460 VAC, 17.6/8.8 A, 60 Hz, 3 ph, 3500 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 184T Frame, 1.13 in Dia x 2.75 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 11.25 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 15.96 in L x 10.37 in H
Features:
- USDA approved epoxy painted motors
- NEMA motors
- Double lip contact seals and V-ring seals used for shaft seals
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 15.96 in L x 10.37 in H |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 17.6/8.8 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3500 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 184T |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 7.5 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 11.25 ft-lb |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.75 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 5600-20M-115 |