We never sell your data to third parties
Leeson 132444.00 5 HP, 1760 RPM three-phase pump motor with 184JM NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, ball bearings. JM close-coupled pump motor for continuous duty industrial pumping.
MODEL 132444.00
$1,409.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6207
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
89.5
Enclosure
TEFC
Frame
184JM
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
KW
3.7
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
4.21
Voltage
208-230/460
Regal Beloit Leeson&Reg; 132444.00
UPC: 691720052112 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Jet Pump (JM/JP) Motors, Special Features: Washdown Duty Motors, 5 hp, 208 to 230/460 VAC, 13.8 to 12.6/6.3 A, 60 Hz, 3 ph, 1760 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 184JM Frame, 0.88 in Dia x 4.21 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 14.96 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 16.63 in L x 10.36 in H
Features:
- USDA approved epoxy painted motors
- NEMA motors
- Double lip contact seals and V-ring seals used for shaft seals
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 16.63 in L x 10.36 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 13.8 to 12.6/6.3 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1760 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 184JM |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 14.96 ft-lb |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 4.21 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Jet Pump (JM/JP) Motors |
| Special Features | Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
3 Years
SKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 726529
Perfect fit, great service, fast shipping
I needed to make sure the replacement motor was an exact fit in all aspects. The Customer Service was great to walk through all specs. Then when I bought it in the morning, it was shipped and in my hands on the third day. I installed it and all works perfectly.
Read more| Brand | SKF Bearing |
| Model | PDN 317 |
SKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 726529
Perfect fit, great service, fast shipping
I needed to make sure the replacement motor was an exact fit in all aspects. The Customer Service was great to walk through all specs. Then when I bought it in the morning, it was shipped and in my hands on the third day. I installed it and all works perfectly.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/