We never sell your data to third parties
Leeson 140821.00 10 HP, 1765 RPM three-phase washdown duty motor with 215TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, and sealed ball bearings for harsh washdown environments.
MODEL 140821.00
OBSOLETE
Please call 888-671-2883 for Replacement info
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6209
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
91.7
Enclosure
TEFC
Frame
215TC
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
KW
7.5
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6206
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.375
Shaft Length
3.38
Voltage
230/460
Regal Beloit Leeson&Reg; 140821.00
UPC: | UNSPSC: 26101100 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, Type AC Continuous Duty, C Face With Base, 91.7% Full Load Efficiency Special Features, 10 hp, 230/460 VAC, 26.6 A, 50/60 Hz Frequency, 1800 rpm Speed, 1 Speed, TENV Enclosure, 215TC Frame, 1-3/8 in Dia Shaft, Reversible Rotation, 1.25 Service Factor, Ball Bearing, Rigid Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 18.71 in L Dimensions
Specs:
| Type | Type AC Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 18.71 in L |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 26.6 A |
| Mounting Type | Rigid |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Speed | 1800 rpm |
| Enclosure Type | TENV |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 215TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 10 hp |
| Shaft Size | 1-3/8 in Dia |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | C Face With Base, 91.7% Full Load Efficiency |
| Service Factor | 1.25 |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE Marked | CSA File No. LR2025 | UL File No. E49747
SKU: 726524
Replacing ao smith lift motors
Purchased two Leeson motors to replace 12 year old AO Smith motors on a boat lift. Fast, free delivery and motors fit right in place of the aging ones.
Read moreSKU: 2526526
Leeson motor
Just what the dr ordered to get our compressor up and running again. Couldn't of asked to get it much quicker!
Read moreSKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEWDM3714T
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-500014 |
| Brand | Bestorq |
| Model | D5740-14M-170 |
SKU: 726524
Replacing ao smith lift motors
Purchased two Leeson motors to replace 12 year old AO Smith motors on a boat lift. Fast, free delivery and motors fit right in place of the aging ones.
Read moreSKU: 2526526
Leeson motor
Just what the dr ordered to get our compressor up and running again. Couldn't of asked to get it much quicker!
Read moreSKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/