We never sell your data to third parties
Leeson 170118.60 25 HP, 1770 RPM three-phase TEFC electric motor with 284T NEMA cast iron frame and rigid base mounting. Operates on 575V at 60 Hz with 94.1% efficiency, Class F insulation, and 1.15 service factor. Designed for 575V three-phase applications.
MODEL 170118.60
$2,012.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6311
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
94.1
Enclosure
TEFC
Frame
284T
Frame Material
Cast Iron
Frequency
60
HP
25
Hz
60
Insulation Class
F
KW
18.7
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6309
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.875
Shaft Length
4.62
Voltage
575
Regal Beloit Leeson&Reg; 170118.60
UPC: 691720245132 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous-Duty, Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors Application, 25 hp, 575 VAC, 23.6 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1770 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 284T Frame, 1.88 in Dia x 4.62 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 74.2 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Variable Torque Speed, 26.26 in L x 16.6 in H Dimensions
Features:
- Premium efficient ratings
- Inverter rated
- Shielded ball bearings for direct coupled applications
- Dynamically balanced rotors
- Torques exceed NEMA performance standards
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous-Duty |
|---|---|
| Material | Cast Iron |
| Dimensions | 26.26 in L x 16.6 in H |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Amperage Rating | 23.6 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1770 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 284T |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 25 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 74.2 ft-lb |
| Shaft Size | 1.88 in Dia x 4.62 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
Warranty:
1 Year
SKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreSKU: 2525884
Leeson 3hp motor
I have not tested the motor yet but on the past I bought another and it was a very good experience , for sure this is going to be the same
Read moreSKU: 227546
Great products great price & easy transaction
great products great price & easy transaction. Keep up the good work.
Read moreSKU: 2526009
Great service, both pricing & delivery
Great service, both pricing & delivery
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | TCA0453AE231GAA009 |
| Brand | MCR Safety |
| Model | 92733PUS |
| Brand | Harwal |
| Model | 80 x 100 x 5.5RB |
SKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreSKU: 2525884
Leeson 3hp motor
I have not tested the motor yet but on the past I bought another and it was a very good experience , for sure this is going to be the same
Read moreSKU: 227546
Great products great price & easy transaction
great products great price & easy transaction. Keep up the good work.
Read moreSKU: 2526009
Great service, both pricing & delivery
Great service, both pricing & delivery
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/