We never sell your data to third parties
Leeson 191421.00 1 HP, 1150 RPM three-phase washdown duty motor with 56C NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Features epoxy paint, sealed construction, rolled steel frame, and Class F insulation. UL and CSA listed.
MODEL 191421.00
$1,202.03 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
3.8/1.9
Design code
B
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
82.5
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
56C
Frame Length
7.54
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
9.65
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
55
KVA code
K
KW
0.75
Length
11.22
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
6
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1150
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
11
Regal Beloit Leeson&Reg; 191421.00
UPC: 691720354810 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 6-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Inverter Ready, 1 hp, 208 to 230/460 VAC, 3.8 to 3.8/1.9 A, 60 Hz, 3 ph, 1150 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56C Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 4.5 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 13.1 in L
Features:
- Paint free exterior
- Stainless steel output shafts
- Re-positional drain plugs for all angle mounting
- Double sealed bearings
- Output shaft seal
- IRIS inverter duty insulation system
- Laser etched full-fact nameplate on frame
- All stainless exterior
- Anti-corrosion coating applied to interior components
Specs:
| Type | 6-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 13.1 in L |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 3.8 to 3.8/1.9 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1150 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 4.5 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Special Features | Inverter Ready |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC/CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 726525
Boat lift motors
MRO had the right products at a good price and fast delivery. Easy to do business with them.
Read moreSKU: 2526181
Tablesaw motor
Great service and super fast shipping. I ordered it and received the motor the next day. Can't ask for any better than that.will be buying from them again
Read moreSKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 184THFCD9037 |
| Brand | Bell & Gossett |
| Model | 113234 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBTUSUPP20 |
SKU: 726525
Boat lift motors
MRO had the right products at a good price and fast delivery. Easy to do business with them.
Read moreSKU: 2526181
Tablesaw motor
Great service and super fast shipping. I ordered it and received the motor the next day. Can't ask for any better than that.will be buying from them again
Read moreSKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/