We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 192115.00 0.75 HP, 3400 RPM three-phase general purpose motor with a 71 NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 575V at 60 Hz with Class F insulation and ball bearings. Aluminum frame construction.
MODEL 192115.00
OBSOLETE
Please call 888-671-2883 for Replacement info
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
74
Enclosure
TEFC
Frame
71
Frame Material
Aluminum
Frequency
60
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
F
KW
0.56
Number of Poles
2
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Shaft Diameter
0.562
Shaft Length
1.18
Voltage
575
Regal Beloit Leeson&Reg; 192115.00
UPC: 691720036686 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Special Features: IEC Metric Motors, 0.75 hp, 575 VAC, 0.91 A, 60 Hz, 3 ph, 3400 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), D71 Frame, 0.56 in Dia x 1.18 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 18 ft-lb, B3 Flange/Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Aluminum, 10:1 Variable Torque Speed, 9.44 in L
Features:
- IRIS inverter duty insulation system
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 9.44 in L |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Amperage Rating | 0.91 A |
| Mounting Type | B3 Flange/Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3400 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | D71 |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.75 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 18 ft-lb |
| Shaft Size | 0.56 in Dia x 1.18 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | IEC Metric Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | CSA LR33543 | UL E57948 Listed
1 Year
SKU: 2834607
Above and beyond the call
We are very satisfied with MRO with special thank you going to Ariel for going above and beyond to get the job done and help us avoid a problem. Thank you
Read moreSKU: 726526
Staff assistance - leeson 1.5hp x 2 boat lift motors
I am just now installing these 2 quality motors. This review is more for the staff at MRO Supply. One of my 2 existing motors died just as my boat was barely high enough to be firmly on the lift at high tide. The replacement was out of stock. Within 24 hours I was helped with the various options, pricing and then a very quick turn around to get my order shipped. Free shipping was FedEx Ground and I had my motors in 3 days from my first order submission. Outstanding and knowledgeable assistance from the the team at MRO. THANK YOU!
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | A90LG |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | 6203RSR |
SKU: 2834607
Above and beyond the call
We are very satisfied with MRO with special thank you going to Ariel for going above and beyond to get the job done and help us avoid a problem. Thank you
Read moreSKU: 726526
Staff assistance - leeson 1.5hp x 2 boat lift motors
I am just now installing these 2 quality motors. This review is more for the staff at MRO Supply. One of my 2 existing motors died just as my boat was barely high enough to be firmly on the lift at high tide. The replacement was out of stock. Within 24 hours I was helped with the various options, pricing and then a very quick turn around to get my order shipped. Free shipping was FedEx Ground and I had my motors in 3 days from my first order submission. Outstanding and knowledgeable assistance from the the team at MRO. THANK YOU!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/