We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 193367.60 is a 7.50 HP, 3540 RPM three-phase general purpose motor with a 132 NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. It operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and 89.5% efficiency. Features a cast iron frame, Class F insulation, and ball bearings. Suitable for continuous-duty industrial applications.
MODEL 193367.60
$1,229.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6308
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
89.5
Enclosure
TEFC
Frame
132
Frame Material
Cast Iron
Frequency
60
HP
7.50
Hz
60
Insulation Class
F
KW
5.6
Number of Poles
2
Opp. Drive End Bearing Size
6306
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Shaft Diameter
1.500
Shaft Length
3.15
Voltage
230/460
Regal Beloit Leeson&Reg; 193367.60
UPC: 691720001356 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 2-Pole Continuous-Duty, IEC Metric Motors Special Features, 7.5 hp, 230/460 VAC, 18/9 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3540 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 132 Frame, 1.5 in Dia x 3.15 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 11.1 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Variable Torque Speed, 7.32 in L Dimensions
Features:
- IRIS inverter duty insulation system
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous-Duty |
|---|---|
| Material | Cast Iron |
| Dimensions | 7.32 in L |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 18/9 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3540 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 132 |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 7.5 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 11.1 ft-lb |
| Shaft Size | 1.5 in Dia x 3.15 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | IEC Metric Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | CSA LR62104 | UL E57948 Listed
1 Year
SKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 726526
Staff assistance - leeson 1.5hp x 2 boat lift motors
I am just now installing these 2 quality motors. This review is more for the staff at MRO Supply. One of my 2 existing motors died just as my boat was barely high enough to be firmly on the lift at high tide. The replacement was out of stock. Within 24 hours I was helped with the various options, pricing and then a very quick turn around to get my order shipped. Free shipping was FedEx Ground and I had my motors in 3 days from my first order submission. Outstanding and knowledgeable assistance from the the team at MRO. THANK YOU!
Read moreSKU: 2526415
5hp single phase lasson motor
Delivery was fast and easy. This is my 2nd motor from mrosupply. I have installed this motor last weekend and I am very satisfied so for..
Read more| Brand | Rocky Mountain Twist |
| Model | 95001615 |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 7205B |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6301C3 |
SKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 726526
Staff assistance - leeson 1.5hp x 2 boat lift motors
I am just now installing these 2 quality motors. This review is more for the staff at MRO Supply. One of my 2 existing motors died just as my boat was barely high enough to be firmly on the lift at high tide. The replacement was out of stock. Within 24 hours I was helped with the various options, pricing and then a very quick turn around to get my order shipped. Free shipping was FedEx Ground and I had my motors in 3 days from my first order submission. Outstanding and knowledgeable assistance from the the team at MRO. THANK YOU!
Read moreSKU: 2526415
5hp single phase lasson motor
Delivery was fast and easy. This is my 2nd motor from mrosupply. I have installed this motor last weekend and I am very satisfied so for..
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/