We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 970.600 1/8 HP, 3000 RPM DC commercial duty motor with 56D NEMA frame and IP44 enclosure. Operates on 12V DC at 60 Hz with 1.0 service factor and B14 mounting. Designed for continuous duty at 40°C ambient.
MODEL 970.600
This product has a minimum order quantity of (24 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
OBSOLETE
Please call 888-671-2883 for Replacement info
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IP44
RPM
3000
Voltage
12
Regal Beloit Leeson&Reg; 970.600
UPC: 691720059289 | UNSPSC: 26101200 | GTIN:
Electric Motors > DC Motors
LEESON DC Motor, Continuous Duty Low Voltage, IEC Metric Motors Special Features, 0.1 kW Power, 12 VDC, 12 A, 3000 rpm Speed, TENV Enclosure, 56D Frame, 0.38 in Dia x 0.78 in L Shaft, Reversible Rotation, 1 Service Factor, 22.5 in-oz Torque, B14 Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class A, Zinc Plated Steel, 3.15 in Dia x 6.31 in L Dimensions
Features:
- Specially designed low voltage DC for use in OEM applications
- Combination of features and low cost make these ideal for many uses
- For use in OEM applications
Specs:
| Type | Continuous Duty Low Voltage |
|---|---|
| Material | Zinc Plated Steel |
| Dimensions | 3.15 in Dia x 6.31 in L |
| Voltage Rating | 12 VDC |
| Amperage Rating | 12 A |
| Power Rating | 0.1 kW |
| Mounting Type | B14 |
| Speed | 3000 rpm |
| Enclosure Type | TENV |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Frame | 56D |
| Rotation | Reversible |
| Torque Rating | 22.5 in-oz |
| Shaft Size | 0.38 in Dia x 0.78 in L |
| Insulation Class | Class A |
| Special Features | IEC Metric Motors |
| Service Factor | 1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 726529
Perfect fit, great service, fast shipping
I needed to make sure the replacement motor was an exact fit in all aspects. The Customer Service was great to walk through all specs. Then when I bought it in the morning, it was shipped and in my hands on the third day. I installed it and all works perfectly.
Read moreSKU: 2525294
Couldn’t be happier
This motor was a very good price and I received it within 2 days. I couldn’t be happier.
Read moreSKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read moreSKU: 2525417
Always great customer service!
MRO has the best price point on motors we supply and with free shipping and the best customer service from Olha, why would we go elsewhere?!
Read moreWhen your electric motor fails, it is important to ask the main question: “Do you buy a new one or repair the current one” If you decide to buy a new motor, the first step should be to understand its design and how it works. Then, you should follow the outlined five steps to pick the perfect fit for your appliance.
Read More| Brand | Bando |
| Model | 100-S3M-501UK |
SKU: 726529
Perfect fit, great service, fast shipping
I needed to make sure the replacement motor was an exact fit in all aspects. The Customer Service was great to walk through all specs. Then when I bought it in the morning, it was shipped and in my hands on the third day. I installed it and all works perfectly.
Read moreSKU: 2525294
Couldn’t be happier
This motor was a very good price and I received it within 2 days. I couldn’t be happier.
Read moreSKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read moreSKU: 2525417
Always great customer service!
MRO has the best price point on motors we supply and with free shipping and the best customer service from Olha, why would we go elsewhere?!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/