We never sell your data to third parties
Baldor M1206T is a 2/0.5 HP, 1725/850 RPM two-speed, three-phase general purpose motor with a NEMA 145T frame (3.5 inch shaft height) and an Open Drip Proof (ODP) enclosure. Designed for applications requiring dual-speed operation such as fans, blowers, and conveyors, it operates on 60 Hz with a standard NEMA Design B configuration. This motor features a foot-mounted (F1) configuration with the conduit box on the left side when viewed from the shaft end.
MODEL M1206T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,247.61 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
145T
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
41
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4;8
Overall Length
12.13 in
Phase
3
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1725/850
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
2S-1W-VT
Synchronous RPM
1800/900
Voltage
460
| Output | 2/. 5 |
|---|---|
| RPM | 1725/850 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35BB001X539G1 |
| Frame | 145T |
| Weight | 41. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04/08 |
| Class | STOCK |
| Type | 3528M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 717656 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3528M |
| Elec. Spec | 35WGX539 |
| CD Diagram | CD0032 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35BB001 |
| Layout | 35LYBB001 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04/08 |
| Created Date | 12/22/2009 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 10/27/2011 |
| Leads | 6#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M1206T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35BB001X539G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/22/2009 | 28M 4/8P OPEN HOR 145T | |
| 35B01X539 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28M 4/8P OPEN HOR 145T | |
| 35B01X539 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 28M 4/8P OPEN HOR 145T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M1206T |
| SPEC. | 35BB001X539G1 |
| HP | 2/. 5 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 3. 1/1. 3 |
| RPM | 1725/850 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 22 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 11. 8 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 15. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 51°C |
| Locked-Rotor Torque | 16. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 61°C |
| Starting Current | 20. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 36 | 54 | 69 | 74 | 79 | 84 | 77 |
| Efficiency | 69. 5 | 79. 4 | 81. 8 | 81. 3 | 80. 3 | 78. 8 | 80. 7 |
| Speed (RPM) | 1754 | 1770 | 1753 | 1734 | 1716 | 1699 | 1723 |
| Line Amperes | 1. 9 | 2. 2 | 2. 5 | 3. 1 | 3. 6 | 4. 1 | 3. 4 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 05 Amps |
| Break-Down Torque | 8. 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 47. 3 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 5. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 46°C |
| Locked-Rotor Torque | 6. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 53°C |
| Starting Current | 4. 6 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 24 | 35 | 45 | 53 | 59 | 65 | 57 |
| Efficiency | 46 | 59. 6 | 65. 1 | 67. 3 | 67 | 65. 6 | 67. 1 |
| Speed (RPM) | 889 | 881 | 873 | 861 | 850 | 836 | 854 |
| Line Amperes | 1. 08 | 1. 14 | 1. 2 | 1. 3 | 1. 44 | 1. 58 | 1. 38 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA034228 | SA 36B01X25 | 1 EA | |
| RA030256 | RA 36B01X25 | 1 EA | |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA | |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA | |
| 36EP3200A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA | |
| 36EP3201A01 | PU ENDPLATE, MACH 182-4T | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA | |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA | |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA | |
| HA3101A23 | THRUBOLT 1/4-20 X 9. 625 DEMBY | 4 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA | |
| LC0032 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA | |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 36-3403 | C FACE KIT | A8 |
| 36EP1405A09SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read more| Brand | Harwal |
| Model | 95 x 110 x 12U45 |
| Brand | Tingley |
| Model | MB921B-11 |
| Brand | Hydraulic Technologies |
| Model | PH553C-230 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/