We never sell your data to third parties
Baldor PL3519M is a 3 HP, 3450 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 56 frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for applications like pumps, fans, and compressors, it operates on 115/230V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation. This foot-mounted (F1) motor provides reliable performance in industrial settings.
MODEL PL3519M
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,046.38 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
50
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
14.1 in
Phase
1
Power Factor
95
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 35T949Y870G1 |
| Frame | 56 |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3532LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | X |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 788139 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3532LC |
| Elec. Spec | 35WGY870 |
| CD Diagram | CD0002A02 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35T949 |
| Layout | 35LYT949 |
| Frame | 56 |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 6/22/2007 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/8/2013 |
| Leads | 2#14 A PH, 3#18 B&J |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for PL3519M
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35T949Y870G1 | BALDOR/WESTVILLE | 6/23/2007 | 32LC 2P TEFC HOR 56 MTO | |
| 35T949Y870G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/23/2007 | 32LC 2P TEFC HOR 56 MTO | |
| 35F312Y870 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 32LC 2P TEFC HOR 56 MTO | |
| 35F312Y870 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 32LC 2P TEFC HOR 56 MTO |
| Nameplate No. | NP1257L |
|---|---|
| CAT. NO. | PL3519M |
| SPEC. | 35T949Y870G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 12. 5 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 56 |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | L |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 95 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 13. 7 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 6 Amps |
| Break-Down Torque | 11. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 06 Ohms A Ph / 1. 45 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 47°C |
| Locked-Rotor Torque | 10. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 56°C |
| Starting Current | 77 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 76 | 87 | 92 | 92 | 93 | 92 | 93 |
| Efficiency | 72 | 80 | 85 | 85. 5 | 82 | 78. 5 | 85 |
| Speed (RPM) | 3565 | 3540 | 3510 | 3475 | 3430 | 3370 | 3455 |
| Line Amperes | 4. 6 | 7. 2 | 9. 6 | 12. 5 | 16 | 19. 9 | 14. 4 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 65 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 97 Amps |
| Break-Down Torque | 10. 4 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 80257 Ohms A Ph / 1. 4763 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 8. 29 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 104°C |
| Locked-Rotor Torque | 10. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 136°C |
| Starting Current | 79. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 95 | 98 | 100 | 100 | 99 | 98 | 99 |
| Efficiency | 66. 4 | 76. 2 | 79. 4 | 78. 2 | 74. 4 | 67. 8 | 75. 9 |
| Speed (RPM) | 3553. 8 | 3518. 2 | 3479. 4 | 3428. 6 | 3362. 2 | 3254. 4 | 3389 |
| Line Amperes | 4. 09 | 6. 62 | 9. 37 | 12. 7 | 16. 6 | 22. 2 | 15 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA006248 | SA 34G144W427 | 1 EA |
| RA002994 | RA 34G144W427 | 1 EA |
| OC3015F12SP | CYL OIL CAP 15MFD/370V | 1 EA |
| RM1001A01 | GROMMET (MIDSTATES#541000) | 1 EA |
| WD4100A01 | DP-875 HEYCO PLUG OR 62MP0875 MICRO PLAS | 1 EA |
| 11XT0832G06 | 8-32 X 3/8 TY 23 TAPPING | 1 EA |
| 34EP3204A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| SP1000A01 | TERM BOARD, MODEL 34 SW | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 3 EA |
| NS2501A01 | INSULATOR, CAPACITOR | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3102A02SP | FR/PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 34CB4501SP | TERMINAL BOX LID, STAMPED X (PLATED) | 1 EA |
| 34GS1005 | GASKET, TERM PLATE LID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| 33CB4800A01 | CAPACITOR COVER, STAMPED | 1 EA |
| 35GS3001A01 | GASKET, CAPACITOR COVER | 1 EA |
| HA3100A17 | THRUBOLT 10-32 X 9. 000 | 4 EA |
| LB1118 | LABEL, WARNING (ROLL LABEL) | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0008 | 1PH, DV, 7-LEAD, THERMAL, CONNECTION DIAGRAM | 1 EA |
| NP1257L | ALUM UL CSA CC THERMAL REV MTG | 1 EA |
| 34PA1002 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreBrand
Leeson
Model
116705.00
| Brand | Timken Belts |
| Model | R5V2000-5 |
| Brand | Leeson |
| Model | M1135297.00 |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 23372101000 |
| Brand | MagPowr |
| Model | TS250PR-EC12M |
| Brand | Bando |
| Model | 400-DS8M-920 |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/