We never sell your data to third parties
Baldor IDBRPM362004R1 is a 200 HP, 1785/3565 RPM three-phase inverter duty motor with a Totally Enclosed Blower Cooled (TEBC) enclosure for constant torque variable speed applications. This RPM AC laminated frame motor operates on 460V, 60 Hz power and features a 1.0 service factor with Class H insulation for demanding VFD use in pumps, fans, and compressors.
MODEL IDBRPM362004R1
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$37,038.28 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Base Speed
1800 RPM
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEBC
Frame
FL3698
Frame Material
Exposed Laminations
HP
200
Hz
60
Insulation Class
H
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
1580
Mounting Arrangement
F3
Number of Poles
4
Overall Length
56.06 in
Phase
3
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1
Shaft Diameter
2.874IN
Shaft Ground Indicator
Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Enclosure | TEAO |
| Frame | FL3698 |
| Frame Material | Exposed Laminations |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 200.000 HP @ 60 HZ 200.000 @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460 V @ 60 HZ 460.0 V @ 60 HZ |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Current @ Voltage | 234.000 A @ 460.0 V |
| Duty Rating | CONT |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 234.0 a |
| Frame Prefix | FL |
| Heater Indicator | No Heater |
| Mounting Arrangement | TP |
| Overall Length | 56.06 IN |
| Product Family | General Industrial |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Service Factor | 1.00 |
| Shaft Diameter | 2.874 IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed | 1785 rpm |
| Motor Standards | NEMA |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | Normally Closed Thermostat |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT3114A |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/