We never sell your data to third parties
Baldor EFM4102T is a 20 HP, 1180 RPM three-phase electric motor with a NEMA 286T frame (7.00 inch shaft height) and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. It features F2 mounting (foot mounted with conduit box on the right) and operates on 60 Hz. This general-purpose motor is designed for industrial applications such as pumps, fans, and conveyors, offering robust construction and reliable performance.
MODEL EFM4102T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$6,113.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
286T
Frame Material
Iron
HP
20
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
437
Mounting Arrangement
F2
Number of Poles
6
Overall Length
27.81 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
230/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 286T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 20.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1200 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA EEV UR CSA |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 27.000 A @ 460.0 V 54.000 A @ 230.0 V 56.000 A @ 208.0 V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 91.7 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 27.0 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 10 AWG |
| Motor Type | 1054M |
| Mounting Arrangement | F2 |
| Number of Poles | 6 |
| Overall Length | 27.76 IN |
| Power Factor | 77 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.875 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 1180 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Brand | Bando |
| Model | 150-S3M-1014 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/