We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM3558T-BG is a 2 HP, 1755 RPM, 3-phase NEMA Premium Super-E motor with a 145T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. It operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features a shaft ground ring (-BG suffix) for VFD applications. This general-purpose motor is designed for industrial applications such as pumps, fans, and conveyors.
MODEL EM3558T-BG
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,096.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145T
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
H
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
45
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
13.31 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 145T |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 2.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA CSA EEV UR |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 2.900 A @ 460.0 V 5.800 A @ 208.0 V 5.800 A @ 230.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 86.5 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 2.9 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | H |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 18 AWG |
| Motor Type | 3528M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 13.31 IN |
| Power Factor | 75 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.875 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1755 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
Brand
Baldor
Model
EM3558
Brand
Baldor
Model
EM3558T
Brand
Baldor
Model
EM3558T-57
Brand
Baldor
Model
EM3558T-5G
Brand
Baldor
Model
EM3558T-8
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | CBM020025025 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/