We never sell your data to third parties
Baldor EM3714T-BG is a 10 HP, 1770 RPM, 3-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 215T frame (5.25 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This NEMA Premium motor operates on 208-230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque characteristics. It is foot mounted (F1) and includes a shaft ground ring (-BG suffix) for use with variable frequency drives, suitable for pumps, fans, and conveyors.
MODEL EM3714T-BG
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,033.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215T
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
H
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
165
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
20.51 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
See all of our 10 HP 215T Motors
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 215T |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 10.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA CSA EEV UR |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 12.000 A @ 460.0 V 24.000 A @ 230.0 V 25.400 A @ 208.0 V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 91.7 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 12.0 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | H |
| Inverter Code | Not Inverter |
| KVA Code | K |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 14 AWG |
| Motor Type | 3752M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 20.51 IN |
| Power Factor | 85 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.375 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1770 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3714T-8
Brand
Baldor
Model
EM3714T-5
Brand
Baldor
Model
EM3714T-G
Brand
Baldor
Model
EM3714T-5BG
Brand
Baldor
Model
EM3714T
Brand
WEG
Model
01018ET3E215T-W22
Brand
Baldor
Model
EM3714T
Brand
Teco-Westinghouse
Model
NP0104
Brand
Baldor
Model
EM3774T
Brand
Marathon Electric
Model
GT1019A
Brand
Teco-Westinghouse
Model
EP0104
Brand
Baldor
Model
ECP3774T
Brand
Baldor
Model
ECP3774T-4
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/