We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor MM08752-PP is a 0.75 kW (1 HP equivalent), 2-pole (approximately 3500 RPM) three-phase metric IEC motor. It features an M3BP series design with an 80 MB frame, B3 foot mounting, and a cast iron process performance (-PP) construction. This general-purpose motor is designed for international applications requiring IEC dimensions and is suitable for pumps, fans, and compressors.
MODEL MM08752-PP
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$219.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
80
HP
0.75
Hz
50/60
Phase
3
RPM
2895/3510
Voltage
230/400/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 80 |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz 60 Hz |
| Output @ Frequency | .75 KW @ 50 HZ .75 KW @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3000 RPM @ 50 HZ |
| Voltage @ Frequency | 230 V @ 50 HZ 400 V @ 50 HZ 460 V @ 60 HZ |
| Ambient Temperature | 40 C |
| CE | CE |
| Current @ Voltage | 1.60 A @ 460 V 1.81 A @ 400 V 3.10 A @ 230 V |
| Duty Rating | S1 |
| Efficiency @ 100% Load | 80.9 % |
| Efficiency @ 50% Load | 77.9 % |
| Efficiency @ 75% Load | 80.8 % |
| High Voltage Full Load Amps | 1.6 a |
| Insulation Class | F |
| IP Rating | IP55 |
| Number of Poles | 2 |
| Power Factor | .79 |
| Product Family | Process Performance |
| PTC Thermistor Conn Diagram | 3GZF321200-1D |
| Rotor Inertia | 0.00001 lb-ft2 |
| Speed | 2895 rpm 3510 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | IEC |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreBrand
Baldor
Model
MM08752-PP
| Brand | Boston Gear |
| Model | 710-50-G |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/