We never sell your data to third parties
Baldor CECP4312T is a 50 HP, 1185 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 365TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and a cast iron construction for demanding applications in oil & gas, chemical processing, and wastewater. It operates on 60 Hz power with F1 (foot mounted, standard conduit box) mounting.
MODEL CECP4312T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$14,500.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
365TC
Frame Material
Iron
HP
50
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Max Speed
1800 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
908
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
33.44 in
Phase
3
Power Factor
81
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
230/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 365TC |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 50.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1200 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency |
230.0 V @ 60 HZ 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA EEV |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Constant Torque Speed Range | 6-60 |
| Current @ Voltage |
123.000 A @ 230.0 V 61.700 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 94.1 % |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 61.7 a |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | F |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3 @ 4 AWG |
| Motor Type | A36062M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 6 |
| Overall Length | 33.44 IN |
| Power Factor | 81 |
| Product Family | General Industrial |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 2.374 IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 1185 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| XP Temp Code | T3A |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read more| Brand | Hydraulic Technologies |
| Model | TWR8-080067 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | UELFU211-203D1 |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/