We never sell your data to third parties
Baldor CECP83768T-4 is a 5 HP, 1160 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 215TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and operates on 460V at 60 Hz. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries, it includes cast iron construction and a 5-year warranty.
MODEL CECP83768T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,721.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215TC
Frame Material
Iron
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Max Speed
1800 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
226
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
20.23 in
Phase
3
Power Factor
73
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 215TC |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 5.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1200 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Division II |
| Agency Approvals | CSA CSA EEV UR |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Constant Torque Speed Range | 2.0 |
| Current @ Voltage | 7.100 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 89.5 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 7.1 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | J |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Max Speed | 1800 rpm |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3 @ 14 AWG |
| Motor Type | 0748M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 6 |
| Overall Length | 20.23 IN |
| Power Factor | 73 |
| Product Family | Chem Process S/P 32-8 IEEE 841 |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.375 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 1160 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Temp Code | T3C |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read more| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | VSP2004FP |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 800-8M-32 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 250XL075US |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0756FTCA21A-P |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/