We never sell your data to third parties
Baldor ECP4315T-4 is a 40 HP, 890 RPM three-phase severe duty motor with a NEMA 365T frame (9.00 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841 certified motor features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and operates on 460V at 60 Hz. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater treatment, it includes cast iron construction, Inpro shaft seals, and a 5-year warranty.
MODEL ECP4315T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$16,000.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
365T
Frame Material
Iron
HP
40
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
906
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
8
Overall Length
33.44 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
890
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.375IN
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
900
Voltage
460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 365T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 40.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 900 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Division II |
| Agency Approvals | CSA EEV |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Constant Torque Speed Range | 6-60 |
| Current @ Voltage | 52.000 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 93.0 % |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 52.0 a |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | G |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3 @ 6 AWG |
| Motor Type | A36062M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 8 |
| Overall Length | 33.44 IN |
| Power Factor | 77 |
| Product Family | General Industrial |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 2.374 IN |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 890 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| XP Temp Code | T3C |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read more| Brand | StrongHold |
| Model | T4830RS-22B-2DB |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | UCPX11-203D1 |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/