We never sell your data to third parties
Baldor M1718 is a two-speed, three-phase general purpose motor rated for 0.5 HP at 1745 RPM and 0.22 HP at 1165 RPM. It features a NEMA 56 frame with a 3.5-inch shaft height and is designed for applications requiring dual-speed operation such as fans, blowers, and conveyors. This motor operates on 60 Hz power with a standard service factor and is built for reliable performance in industrial environments.
MODEL M1718
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,125.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56
Frame Material
Steel
HP
0.22
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
29
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4;6
Overall Length
12.23 in
Phase
3
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1165/1750
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
2S-2W-VT
Synchronous RPM
1800/1200
Voltage
460
| Output | . 5/. 22 |
|---|---|
| RPM | 1750/1165 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35A011P583 |
| Frame | 56 |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04/06 |
| Class | STOCK |
| Type | 3515M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | H |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 703530 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3515M |
| Elec. Spec | 35WGP583 |
| CD Diagram | CD0013 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35A011 |
| Layout | 35LYA011 |
| Frame | 56 |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04/06 |
| Created Date | 5/1/2007 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 7/29/2011 |
| Leads | 6#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M1718
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35A011P583 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/6/2009 | 14M 4/6P TEFC HOR 56 | |
| 35A11Y623G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 20M 4/6P TEFC HOR 56 | |
| 35A11Y623G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 20M 4/6P TEFC HOR 56 |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M1718 |
| SPEC. | 35A011P583 |
| HP | . 5/. 22 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 1. 1/. 69 |
| RPM | 1750/1165 |
| FRAME | 56 |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | M |
| DES | - |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| SFA 1. 18/. 72 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 958 Amps |
| Break-Down Torque | 6. 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 39. 9 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 4. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 46°C |
| Locked-Rotor Torque | 5. 24 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 50°C |
| Starting Current | 6. 87 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 28 | 40 | 51 | 60 | 68 | 75 | 65 |
| Efficiency | 45. 5 | 61. 1 | 68. 1 | 71. 6 | 73. 3 | 73. 6 | 72. 6 |
| Speed (RPM) | 1787. 2 | 1775. 6 | 1764. 6 | 1751. 6 | 1737. 9 | 1720. 4 | 1743 |
| Line Amperes | 0. 956 | 0. 981 | 1. 03 | 1. 1 | 1. 18 | 1. 32 | 1. 15 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1. 02 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 65 Amps |
| Break-Down Torque | 3. 91 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 121. 9 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 2. 27 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 46°C |
| Locked-Rotor Torque | 2. 65 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 49°C |
| Starting Current | 2. 82 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 31 | 39 | 47 | 55 | 62 | 69 | 59 |
| Efficiency | 27. 7 | 42. 5 | 51. 1 | 56. 3 | 59 | 60. 5 | 57. 9 |
| Speed (RPM) | 1189. 3 | 1184 | 1176 | 1167. 3 | 1158. 4 | 1144. 2 | 1162 |
| Line Amperes | 0. 646 | 0. 65 | 0. 664 | 0. 686 | 0. 718 | 0. 772 | 0. 705 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA156935 | SA 35A011P584 | 1 EA |
| RA145637 | RA 35A011P584 | 1 EA |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M02 | FREP TEFC 203 BRG W/O GRSR (RAISED FH MT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3101A02SP | STD PU ENDPLATE-ENCL-205 BRG LESS GREASE | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A32SP | IEC FH NO GRSR W/3 HOLES - W/AUTOPHERETI | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521GX | CONDUIT BOX LID KIT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| HA3100A15 | THRUBOLT 10-32 X 8. 375 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0013 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| PA1000 | PACKING GROUP 3500 SHORT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8762 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1506A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/