We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM3611T-5 is a 3 HP, 1760 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 182T frame (4.5 inch shaft height) and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 575V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is designed for applications like pumps, fans, and conveyors. It utilizes F1 (foot mounted, standard conduit box left) mounting and Class F insulation.
MODEL EM3611T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$934.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182T
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
73
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
16.55 in
Phase
3
Power Factor
75
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 36G271S582G1 |
| Frame | 182T |
| Weight | 73. 000 LB |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3631M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3631M |
| Elec. Spec | 36WGS582 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36G271 |
| Layout | 36LYG271 |
| Frame | 182T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/29/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 3#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3611T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36G271S582G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/1/2011 | 31M 4P TEFC HOR 182T SUPER E | |
| 36G271Y438 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28M 4P TEFC HOR 182T SUPER-E | |
| 36G271Y438 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 28M 4P TEFC HOR 182T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3611T-5 |
| SPEC. | 36G271S582G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 3. 3 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 182T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 75 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 8. 88 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 9 Amps |
| Break-Down Torque | 33. 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 6 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 19. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 40°C |
| Locked-Rotor Torque | 23 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 48°C |
| Starting Current | 25. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 33 | 54 | 67 | 75 | 79 | 82 | 77 |
| Efficiency | 80. 5 | 87. 7 | 89. 5 | 89. 5 | 88. 9 | 87. 6 | 89. 1 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1782 | 1772 | 1762 | 1750 | 1738 | 1755 |
| Line Amperes | 2. 03 | 2. 34 | 2. 77 | 3. 34 | 3. 97 | 4. 66 | 3. 72 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA226380 | SA 36G271S582G1 | 1 EA |
| RA213478 | RA 36G271S582G1 | 1 EA |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 36EP3104A01 | FREP MACH W/GRSR, RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3100A01SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| 36FH4009A102SP | IEC FH GREASER W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 37GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 36-3301 | C FACE KIT | A8 |
| 36EP1304A62SP | FLANGE MTD ENDPLATE 182-4TD -ENCL (LESS | A8 |
Brand
Baldor
Model
EM3611T-5BG
Brand
Baldor
Model
EM3611
Brand
Baldor
Model
EM3611T-BG
Brand
Baldor
Model
EM3611T-5
Brand
Baldor
Model
EM3611T-8
Brand
Leeson
Model
122252.00
| Brand | ABB |
| Model | T6DU1.0-GJZ1021101R0005 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/