We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor VEJMM3157T is a 2 HP, 1750 RPM three-phase electric motor with a 145JM NEMA frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. Designed for pump applications, it features a JM close-coupled pump face and foot mounting (F1) with the standard conduit box on the left. This motor operates on 60 Hz power and is built for general-purpose industrial use.
MODEL VEJMM3157T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$980.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
ODP
Frame
145JM
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
46
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
15.41 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35EE422M496G1 |
| Frame | 145JM |
| Weight | 46. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | ODTF |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3525M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 763882 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3525M |
| Elec. Spec | 35WGM496 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | ODTF |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35EE422 |
| Layout | 35LYEE422 |
| Frame | 145JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 11/24/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 9/10/2012 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEJMM3157T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35EE422M496G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/6/2010 | 25M 4P OPEN VER 145JM DRIP CVR & EXT FAN | |
| 35E422T866E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/21/2002 | 32M 4P OPEN VER 145JM DRIPCOVER & EXT | |
| 35K415X914G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/28/2000 | 28M 4P OPEN VER 145JM DRIPCOVER & EXT |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEJMM3157T |
| SPEC. | 35EE422M496G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 5. 8/2. 9 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 145JM |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 76 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 5. 8 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | ODTF |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 5. 96 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 83 Amps |
| Break-Down Torque | 25. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 7. 5814 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 15. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 40°C |
| Locked-Rotor Torque | 19 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 47°C |
| Starting Current | 24. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 32 | 51 | 64 | 73 | 78 | 82 | 76 |
| Efficiency | 76 | 84. 4 | 86. 6 | 86. 9 | 86. 4 | 85. 2 | 86. 6 |
| Speed (RPM) | 1788. 5 | 1778. 5 | 1767. 8 | 1756. 9 | 1744. 4 | 1729. 4 | 1749 |
| Line Amperes | 1. 94 | 2. 16 | 2. 52 | 2. 95 | 3. 45 | 4. 03 | 3. 25 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA224439 | SA 36N072S658G1 | 1 EA |
| RA211550 | RA 36N072S658G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3200A03 | SPL FR ENDPLATE -OPEN- FOR EXT FAN & DRI | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3405A02 | PUEP 182-4C OPEN 207 BRG W/BAFF. TSLV, G | 1 EA |
| 36AD2000 | AIR BAFFLE | 1 EA |
| 60XW0632A06 | 6-32 X 3/8 TORX HEAD SCREW TAPTITE II | 4 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A24 | 1/4-20X 1 1/2 HEX HD X | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 36FN3000A01SP | EXFN, PLASTIC, 7. 00 OD, . 912 ID | 1 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4012A01 | DRIP COVER NOTCH BOTTOM, W/ AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HA1005A07SP | SLINGER, OD 2. 25, ID 1. 344, 307 BRG | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read more| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | HSCV100BB |
| Brand | Pyramex |
| Model | RVZ2410SEXL |
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/