We never sell your data to third parties
Baldor M1205T is a two-speed, three-phase general purpose motor rated for 1.5 HP at 1725 RPM and 0.38 HP at 850 RPM. It features a NEMA 145T frame with a 3.5-inch shaft height and is designed for applications requiring dual-speed operation such as fans, blowers, and conveyors. This motor operates on 60 Hz power with a standard service factor and open drip-proof (ODP) or totally enclosed fan-cooled (TEFC) construction, depending on configuration.
MODEL M1205T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,080.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
145T
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
37
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4;8
Overall Length
12.13 in
Phase
3
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1725/850
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
2S-1W-VT
Synchronous RPM
1800/900
Voltage
460
| Output | 1. 5/. 38 |
|---|---|
| RPM | 1725/850 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35BB001W194 |
| Frame | 145T |
| Weight | 37. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04/08 |
| Class | STOCK |
| Type | 3524M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 717656 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3524M |
| Elec. Spec | 35WGW194 |
| CD Diagram | CD0032 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35BB001 |
| Layout | 35LYBB001 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04/08 |
| Created Date | 12/22/2009 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 10/27/2011 |
| Leads | 6#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M1205T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35BB001W194 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/22/2009 | 24M 4/8P OPEN HOR 145T | |
| 35B01W194 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 24M 4/8P OPEN HOR 145T | |
| 35B01W194 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 24M 4/8P OPEN HOR 145T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M1205T |
| SPEC. | 35BB001W194 |
| HP | 1. 5/. 38 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 2. 2/. 9 |
| RPM | 1725/850 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | F |
| DES | B |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 25 Amps |
| Break-Down Torque | 15 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 17. 2 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 46°C |
| Locked-Rotor Torque | 11 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 60°C |
| Starting Current | 13. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 39 | 59 | 71 | 79 | 83 | 85 | 81 |
| Efficiency | 68. 2 | 77. 6 | 79. 4 | 78. 6 | 76. 5 | 73. 6 | 77. 3 |
| Speed (RPM) | 1784 | 1767 | 1748 | 1726 | 1702 | 1674 | 1712 |
| Line Amperes | 1. 35 | 1. 55 | 1. 85 | 2. 25 | 2. 7 | 3. 2 | 2. 5 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 6. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 68. 8 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 3. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 51°C |
| Locked-Rotor Torque | 4. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 61°C |
| Starting Current | 3. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 29 | 40 | 48 | 57 | 63 | 68 | 0 |
| Efficiency | 43. 3 | 56. 1 | 60. 7 | 63. 1 | 62. 6 | 60. 8 | 0 |
| Speed (RPM) | 889 | 879 | 868 | 854 | 842 | 825 | 0 |
| Line Amperes | 0. 85 | 0. 9 | 0. 95 | 1 | 1. 1 | 1. 25 | 1. 05 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA189008 | SA 35BB001X539G1 | 1 EA |
| RA176727 | RA 35BB001X539G1 | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3201A01 | STD FR ENDPLATE-OPEN-203 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3200A01 | STD PU ENDPLATE-OPEN-205 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| HA3100A18 | THRUBOLT 10-32 X 9. 250 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0032 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| PA1000 | PACKING GROUP 3500 SHORT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8764 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1604A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read more| Brand | SKF Bearing |
| Model | 22312 E/VA405 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | MA24-110X130X14 |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/