We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM3212T is a 5 HP, 3450 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 182T frame (4.5 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 208-230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is foot mounted (F1) with standard conduit box placement. Designed for applications like pumps, fans, and conveyors, it utilizes Class F insulation and a NEMA Design B configuration.
MODEL EM3212T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$939.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
182T
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
61
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
13.62 in
Phase
3
Power Factor
91
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 36G548S040G2 |
| Frame | 182T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3623M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3623M |
| Elec. Spec | 36WGS040 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36G548 |
| Layout | 36LYG548 |
| Frame | 182T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 5/13/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3212T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36G548S040G2 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/15/2010 | 23M 2P OPSB HOR 182T SUPER-E | |
| 36G548T826 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/3/2005 | 34M 2P OPSB HOR 182T SUPER-E | |
| 36G548X418 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 34M 2P OPSB HOR 182T SUPER-E | |
| 36G548X418 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 34M 2P OPSB HOR 182T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3212T |
| SPEC. | 36G548S040G2 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 12. 8-12/6 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 182T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 91 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | OPSB |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 7. 66 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 93 Amps |
| Break-Down Torque | 30. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 06 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 18. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 34°C |
| Locked-Rotor Torque | 22. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 42°C |
| Starting Current | 50. 7 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 62 | 81 | 88 | 91 | 92 | 93 | 92 |
| Efficiency | 81. 1 | 86. 7 | 87. 6 | 86. 9 | 85. 5 | 83. 7 | 86. 1 |
| Speed (RPM) | 3567 | 3537 | 3506 | 3469 | 3429 | 3387 | 3445 |
| Line Amperes | 2. 45 | 3. 44 | 4. 64 | 6. 02 | 7. 51 | 9. 09 | 6. 91 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA195212 | SA 36G548S040G2 | 1 EA |
| RA182991 | RA 36G548S040G2 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3200A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3201A01 | PU ENDPLATE, MACH 182-4T | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3101A23 | THRUBOLT 1/4-20 X 9. 625 DEMBY | 4 EA |
| 36AD2004A01 | BAFFLE PLATE, MOD 36-SLTD BAND MTRS DELTA | 2 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 36-3403 | C FACE KIT | A8 |
| 36EP1405A09SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3212T-BG
Brand
Baldor
Model
EM3212T
Brand
Baldor
Model
EM3212T-8
Brand
Baldor
Model
EM3212T-G
Brand
Teco-Westinghouse
Model
DTP0052
Brand
WEG
Model
00536OT3E182T
| Brand | Stearns |
| Model | 596662233 |
| Brand | Stearns |
| Model | 933015200 |
| Brand | Techtop |
| Model | GR3-AL-TF-56J-2-B-D-1.5 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130214.00 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130097.00 |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/