We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor M1204T is a two-speed, three-phase general purpose motor rated for 1 HP at 1725 RPM and 0.25 HP at 850 RPM. It features a NEMA 143T frame (3.5 inch shaft height) with a 3520M design code and is suitable for applications requiring dual-speed operation such as fans, blowers, and conveyors. This motor operates on 60 Hz power with a standard 1.15 service factor and Class F insulation.
MODEL M1204T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,039.19 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
143T
Frame Material
Steel
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
33
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4;8
Overall Length
11.13 in
Phase
3
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1725/850
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
2S-1W-VT
Synchronous RPM
1800/900
Voltage
460
| Output | 1/. 25 |
|---|---|
| RPM | 1725/850 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35BB001-2021 |
| Frame | 143T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04/08 |
| Class | STOCK |
| Type | 3520M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 717656 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3520M |
| Elec. Spec | 35WG2021 |
| CD Diagram | CD0032 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35BB001 |
| Layout | 35LYBB001 |
| Frame | 143T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04/08 |
| Created Date | 12/22/2009 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 10/27/2011 |
| Leads | 6#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M1204T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35BB001-2021 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/22/2009 | 20M 4/8P OPEN HOR 143T | |
| 35B01-2021 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 20M 4/8P OPEN HOR 143T | |
| 35B01-2021 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 20M 4/8P OPEN HOR 143T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M1204T |
| SPEC. | 35BB001-2021 |
| HP | 1/. 25 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 1. 5/. 5 |
| RPM | 1725/850 |
| FRAME | 143T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | F |
| DES | - |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 26. 6 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 7. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 30°C |
| Locked-Rotor Torque | 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 40°C |
| Starting Current | 8. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 44 | 63 | 74 | 80 | 83 | 85 | 0 |
| Efficiency | 68. 9 | 76. 6 | 77. 7 | 76. 3 | 73. 8 | 70. 5 | 0 |
| Speed (RPM) | 1776 | 1753 | 1728 | 1700 | 1669 | 1633 | 0 |
| Line Amperes | 0. 9 | 1. 1 | 1. 3 | 1. 5 | 1. 9 | 2. 3 | 1. 7 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 55 Amps |
| Break-Down Torque | 3. 3 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 106 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 2. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 31°C |
| Locked-Rotor Torque | 2. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 40°C |
| Starting Current | 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 29 | 41 | 48 | 56 | 62 | 67 | 0 |
| Efficiency | 41. 3 | 55. 8 | 60. 2 | 62 | 62. 1 | 60. 1 | 0 |
| Speed (RPM) | 889 | 878 | 868 | 853 | 840 | 820 | 0 |
| Line Amperes | 0. 55 | 0. 6 | 0. 65 | 0. 7 | 0. 75 | 0. 85 | 0. 73 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA189007 | SA 35BB001W194 | 1 EA |
| RA176726 | RA 35BB001W194 | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3201A01 | STD FR ENDPLATE-OPEN-203 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3200A01 | STD PU ENDPLATE-OPEN-205 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| HA3100A18 | THRUBOLT 10-32 X 9. 250 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0032 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| PA1000 | PACKING GROUP 3500 SHORT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8764 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1604A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read more| Brand | Climax Metal |
| Model | M-080 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | HC206-20-XT-A |
| Brand | Pramet |
| Model | 6761648 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 451.1-62-32-1/2-55 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | NU 311 ECP |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 7228BMBUC3 |
| Brand | Fenner Industrial Motion |
| Model | 0408081 |
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/