We never sell your data to third parties
Baldor JL1323A is a 3 horsepower, 3450 RPM single-phase jet pump motor with a 56J NEMA frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. Designed for jet pump applications, it features a stainless steel threaded shaft, foot mounting (F1), and operates on 60 Hz power. This motor is part of Baldor's pump motor line, built for reliable water transfer and pressure boosting in residential and light commercial systems.
MODEL JL1323A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$946.94 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
56J
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
52
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
14.11 in
Phase
1
Power Factor
93
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Fixed Opposite Standard
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 35H992Y105 |
| Frame | 56J |
| Multiplier | K |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3535LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | AX |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 779056 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3535LC |
| Elec. Spec | 35WGY105 |
| CD Diagram | CD0661 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35H992 |
| Layout | 35LYH992 |
| Frame | 56J |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 6/22/2007 |
| Base | N |
| Rotation | FOS |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 1/9/2013 |
| Leads | 2#14 A PH, 2#18 B&J |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JL1323A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35H992Y105 | BALDOR/WESTVILLE | 6/23/2007 | 35LC 2P OPEN VER 56J ATO | |
| 35H992Y105 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/23/2007 | 35LC 2P OPEN VER 56J ATO |
| Nameplate No. | NP1257L |
|---|---|
| CAT. NO. | JL1323A |
| SPEC. | 35H992Y105 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 13 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 56J |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | L |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 82. 5 |
| PF | 93 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 13. 9 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5 Amps |
| Break-Down Torque | 15. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 614 Ohms A Ph / 2. 53 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 13 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 49°C |
| Locked-Rotor Torque | 13 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 62°C |
| Starting Current | 108 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 72 | 85 | 90 | 93 | 94 | 94 | 0 |
| Efficiency | 68. 5 | 78. 5 | 82 | 82. 5 | 82. 5 | 81 | 0 |
| Speed (RPM) | 3578 | 3556 | 3535 | 3517 | 3487 | 3450 | 0 |
| Line Amperes | 6 | 7. 9 | 10. 3 | 13 | 16 | 19 | 14. 8 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA018265 | SA 34-3099X609 | 1 EA |
| RA014418 | RA 34-3099X609 | 1 EA |
| EC1130A02SP | ELEC CAP, 130-156 MFD, 125V, 1. 48D X 3. 3 | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 34CB3002A | CB CAST W/. 88 DIA HOLE | 1 EA |
| 34GS1029A01 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 34EP3102A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| NS2500A01 | INSULATOR, AUTO THER PROT | 1 EA |
| 34CB4800SP | CAPACITOR COVER, STAMPED | 1 EA |
| 34GS3000SP | GASKET, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3300A24SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 34FN3002A01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| 34FH4002A03SP | IEC FH NO GREASER W/. 88 DIA SHAFT HOLE | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| WD4100A81 | CAPLUG BPF-7/8, FOR. 86-. 88 HOLE | 1 EA |
| 34CB4517 | CB LID 4 MTG HOLES. 22 DIA STAMPED, FOR | 1 EA |
| 34GS1031A01 | GASKET, FLAT CONDUIT BOX LID (LEXIDE) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| SP5056A26 | MODEL 34 TYPE L STATIONARY SWITCH WITH L | 1 EA |
| HA3100A12 | THRUBOLT 10-32 X 7. 375 | 4 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1118 | LABEL, WARNING (ROLL LABEL) | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0031 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1257L | ALUM UL CSA CC THERMAL REV MTG | 1 EA |
| 34PA1002 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| PK3083T | STYROFOAM PACKING CRADLE W/TAPE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 34-171 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-461491 |
| Brand | Bando |
| Model | 600-KPS8M-1280 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/