We never sell your data to third parties
Baldor EFM3157T is a 2 HP, 1750 RPM, 3-phase electric motor with a NEMA 145T frame (3.5 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. It features F2 mounting (foot mounted, conduit box on right), operates on 60 Hz, and is designed for general-purpose applications such as fans, blowers, and conveyors. This motor is part of Baldor's Super-E premium efficiency line, offering enhanced energy savings and reliable performance in industrial settings.
MODEL EFM3157T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$942.17 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
145T
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
40
Mounting Arrangement
F2
Number of Poles
4
Overall Length
12.13 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35L654M496G1 |
| Frame | 145T |
| Weight | 40. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3525M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3525M |
| Elec. Spec | 35WGM496 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35L654 |
| Layout | 35LYL654 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F2 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 12/1/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EFM3157T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35L654M496G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/10/2010 | 25M 4P OPSB HOR 145T F-2 MTG SUPER-E | |
| 35L654T866 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 32M 4P OPSB HOR 145T F-2 MTG SUPER-E | |
| 35L654T866 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/20/1999 | 32M 4P OPSB HOR 145T F-2 MTG SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EFM3157T |
| SPEC. | 35L654M496G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 5. 8/2. 9 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 76 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 5. 8 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 5. 96 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 83 Amps |
| Break-Down Torque | 25. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 7. 5814 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 15. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 40°C |
| Locked-Rotor Torque | 19 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 47°C |
| Starting Current | 24. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 32 | 51 | 64 | 73 | 78 | 82 | 76 |
| Efficiency | 76 | 84. 4 | 86. 6 | 86. 9 | 86. 4 | 85. 2 | 86. 6 |
| Speed (RPM) | 1788. 5 | 1778. 5 | 1767. 8 | 1756. 9 | 1744. 4 | 1729. 4 | 1749 |
| Line Amperes | 1. 94 | 2. 16 | 2. 52 | 2. 95 | 3. 45 | 4. 03 | 3. 25 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA213098 | SA 35L654M496G1 | 1 EA |
| RA200324 | RA 35L654M496G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3201A01 | STD FR ENDPLATE-OPEN-203 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3200A01 | STD PU ENDPLATE-OPEN-205 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3100A38 | THRUBOLT 10-32 X 9. 375 | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| 35AD2005A01 | BAFFLE PLATE, MOD 35-SLTD BAND MTRS TDR | 2 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| PA1068 | PACK GROUP 35 SHORT W OSB BASE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8764 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1604A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreBrand
Baldor
Model
EFM3157T-8
Brand
Baldor
Model
EFM3157T
Brand
Baldor
Model
EFM3311T-8
Brand
Baldor
Model
EFM2539T
Brand
Baldor
Model
EFM3154T
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 23372807055 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-604250 |
| Brand | Winsmith |
| Model | E26MDSA5Y270FA |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/