We never sell your data to third parties
Baldor EM3154T-5 is a 1.5 HP, 1755 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 145T frame (3.5 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 575V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is designed for applications like pumps, fans, and conveyors. It uses Class F insulation and a NEMA Design B configuration.
MODEL EM3154T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$781.19 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
145T
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
37
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
11.62 in
Phase
3
Power Factor
74
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 1755 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35BB101M945G1 |
| Frame | 145T |
| Weight | 37. 000 LB |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3522M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3522M |
| Elec. Spec | 35WGM945 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35BB101 |
| Layout | 35LYBB101 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 11/24/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3154T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35BB101M945G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/8/2010 | 22M 4P OPSB HOR 145T SUPER-E | |
| 35L405R054 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 26M 4P OPSB HOR 145T SUPER-E | |
| 35L405R054 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 26M 4P OPSB HOR 145T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3154T-5 |
| SPEC. | 35BB101M945G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 1. 8 |
| RPM | 1755 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 72 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 46 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 14 Amps |
| Break-Down Torque | 17. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 17. 4 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 10. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 34°C |
| Locked-Rotor Torque | 12. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 40°C |
| Starting Current | 14 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 32 | 50 | 64 | 72 | 78 | 81 | 76 |
| Efficiency | 74. 7 | 83. 3 | 85. 9 | 86. 5 | 86 | 85. 1 | 86. 2 |
| Speed (RPM) | 1790 | 1780 | 1769 | 1758 | 1746 | 1733 | 1751 |
| Line Amperes | 1. 2 | 1. 34 | 1. 54 | 1. 79 | 2. 09 | 2. 44 | 1. 97 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA212884 | SA 35BB101M945G1 | 1 EA |
| RA200113 | RA 35BB101M945G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3201A01 | STD FR ENDPLATE-OPEN-203 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3200A01 | STD PU ENDPLATE-OPEN-205 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| 35AD2005A01 | BAFFLE PLATE, MOD 35-SLTD BAND MTRS TDR | 2 EA |
| HA3100A45 | THRUBOLT 10-32 X 8. 875 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| PA1000 | PACKING GROUP 3500 SHORT | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8764 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1604A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3154T-5G
Brand
Baldor
Model
EM3154T
Brand
Baldor
Model
EM3154T-G
Brand
Baldor
Model
EM3154T-8
Brand
Baldor
Model
EM3154T-5
| Brand | SKF Bearing |
| Model | GEZ 204 ES |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/