We never sell your data to third parties
Baldor L3507 is a 0.75 horsepower, 1725 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 56 frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for applications like fans, blowers, and light machinery, it operates on 115/230V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features F1 foot mounting with the standard conduit box on the left side.
MODEL L3507
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$617.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
N
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56
Frame Material
Steel
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
33
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
12.47 in
Phase
1
Power Factor
78
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.25
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
115-230
| Output | . 75 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 34G426Y094 |
| Frame | 56 |
| Weight | 33. 000 LB |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3428LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | U |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 790244 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3428LC |
| Elec. Spec | 34WGY094 |
| CD Diagram | CD0055 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34G426 |
| Layout | 34LYG426 |
| Frame | 56 |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/28/2013 |
| Leads | 6#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for L3507
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34G426Y094 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/25/2010 | 28LC 4P TEFC HOR 56 | |
| 34G426Y094 | BALDOR/COMMRCL MTR DOCK 7-13 | 2/25/2010 | 28LC 4P TEFC HOR 56 | |
| 34G426Y094 | BALDOR/WESTVILLE | 2/25/2010 | 28LC 4P TEFC HOR 56 | |
| 34G426W981 | BALDOR/WESTVILLE | 8/10/1999 | 28LC 4P TEFC HOR 56 | |
| 34G426W981 | BALDOR/WESTVILLE | 6/9/1999 | 28LC 4P TEFC HOR 56 |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | L3507 |
| SPEC. | 34G426Y094 |
| HP | . 75 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 8. 4/4. 2 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 56 |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 25 |
| CODE | J |
| DES | N |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 72 |
| PF | 78 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 5. 4 |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| SFA 10/5 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 25 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 5. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 22 Ohms A Ph / 1. 76 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 71°C |
| Locked-Rotor Torque | 6. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 89°C |
| Starting Current | 24. 7 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 43 | 57 | 70 | 78 | 82 | 86 | 82 |
| Efficiency | 50. 2 | 66. 1 | 71. 1 | 72. 3 | 72 | 68. 6 | 72 |
| Speed (RPM) | 1780 | 1766 | 1749 | 1729 | 1707 | 1675 | 1707 |
| Line Amperes | 2. 9 | 3. 2 | 3. 7 | 4. 3 | 5. 1 | 6. 2 | 5. 1 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 3. 06 N-M |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 6 Amps |
| Break-Down Torque | 7. 73 N-M |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 79 Ohms A Ph / 1. 73 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6. 78 N-M |
| Temp. Rise @ Rated Load | 71°C |
| Locked-Rotor Torque | 9. 36 N-M |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 87°C |
| Starting Current | 49. 4 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 43 | 58 | 69 | 77 | 81 | 82 | 81 |
| Efficiency | 50. 5 | 66. 3 | 71. 1 | 72. 4 | 72 | 68. 5 | 72 |
| Speed (RPM) | 1780 | 1766 | 1749 | 1729 | 1707 | 1675 | 1707 |
| Line Amperes | 5. 81 | 6. 4 | 7. 4 | 8. 61 | 10. 2 | 12. 4 | 10. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA251540 | SA 35EE001N454G1 | 1 EA |
| RA238379 | RA 35EE001N454G1 | 1 EA |
| OC3040F09SP | CYL OIL CAP 40MFD/370V | 1 EA |
| EC1189C06SP | ELEC CAP, 189-227 MFD, 250V, 2. 06D X 4. | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 35CB3801SP | CAPACITOR COVER, CAST | 1 EA |
| 34GS3002 | GASKET, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| HA7010 | CAPACITOR RETENTION CLAMP | 1 EA |
| NS2501A02 | INSULATOR, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3101A01SP | STD PU EP-ENCLOSED-205 BRG-W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521GX | CONDUIT BOX LID KIT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 4 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| HA3100A18 | THRUBOLT 10-32 X 9. 250 | 4 EA |
| 34GS5003 | FOAM SLEEVE, ID = 2 1/16' X 3 3/8' | 2 EA |
| SP5181A01 | MODEL 35 LC TORQ STAT SWITCH LEAD ASSY | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0001A01 | CONN LABEL / WARNING LABEL (LC0001 / LB1 | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 35PA1066 | PACKING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8762 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1506A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
L3507M
Brand
Baldor
Model
L3507-50
Brand
Baldor
Model
L3510
Brand
Baldor
Model
L3508T
Brand
Baldor
Model
L3508
Brand
Leeson
Model
110013.00
| Brand | Techtop |
| Model | GR3-CI-TF-445TS-2-BR-E-150 |
| Brand | Leeson |
| Model | M1125004.00 |
| Brand | Harwal |
| Model | 57 x 70 x 10U45 |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/