We never sell your data to third parties
Baldor CHC545A is a 1 horsepower, 1700 RPM single-phase fan motor with a NEMA 56 frame and Totally Enclosed Air Over (TEAO) enclosure. Designed for direct drive fan and blower applications, it features F1 foot mounting with the standard conduit box on the left. This motor operates on 115/230V at 60 Hz and is engineered for reliable performance in air-moving equipment where cooling is provided by the external airstream.
MODEL CHC545A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$642.26 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Resilient
Conduit Box Material
Steel
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEAO
Frame
56
Frame Material
Steel
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
39
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
12.41 in
Phase
1
Power Factor
82
Pulley Face Code
RESILIENT MOUNT
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
115-230
| Output | 1 |
|---|---|
| RPM | 1700 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 19K013W073 |
| Frame | 56 |
| Multiplier | C1 |
| Enclosure | TEAO |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 1924C |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Revision | X |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 764012 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1924C |
| Elec. Spec | 19WGW073 |
| CD Diagram | CD0381 |
| Enclosure | TEAO |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 19K013 |
| Layout | 19LYK013 |
| Frame | 56 |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RS |
| Rotation | RS |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 9/12/2012 |
| Leads | 6#18, 1#14 #1TH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CHC545A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 19K013W073 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/23/2002 | 24C 4P TEAO RESL 56 ATO |
| Nameplate No. | NP1986A |
|---|---|
| CAT. NO. | CHC545A |
| ENCL | TEAO |
| SPEC. | 19K013W073 |
| FRAME | 56 |
| HP | 1 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMPS | 9. 8/4. 9 |
| RPM | 1700 |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| CL | B |
| SER. F. | 1. 00 |
| DES | - |
| CODE | F |
| FL EFF | 72 |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| SF AMP | |
| USABLE AT 208V | |
| SER. | |
| MANUAL | N |
| AUTO | Y |
| NONE | N |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 3. 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 3 Amps |
| Break-Down Torque | 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 9 Ohms A Ph / 8. 08 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 0. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 57°C |
| Locked-Rotor Torque | 1. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | |
| Starting Current | 23. 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 60 | 77 | 84 | 89 | 91 | 92 | 0 |
| Efficiency | 54. 3 | 69. 2 | 73. 9 | 74. 6 | 73. 1 | 70 | 0 |
| Speed (RPM) | 1781 | 1761 | 1742 | 1718 | 1689 | 1655 | 0 |
| Line Amperes | 2. 6 | 3. 2 | 4 | 4. 9 | 6. 1 | 7. 3 | 0 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA086804 | SA 19K013W073 | 1 EA |
| RA079832 | RA 19K013W073 | 1 EA |
| OC3020F12SP | CYL OIL CAP 20MFD/370V | 1 EA |
| TPMRJ24DS | THERMAL 1PH 0. 75 AUT 135C | 1 EA |
| 11XT0832G06 | 8-32 X 3/8 TY 23 TAPPING | 1 EA |
| 19EP3200FT01 | FRONT EP MACHINING 19 FRAME 203 BRG ENCL | 1 EA |
| RM1000A04 | CUSHION RING, MDL 34 | 1 EA |
| HA6005A01 | CLAMP, BASE | 2 EA |
| 51XN1032A18 | 10-32 X 1 1/8 HX WS SL SR (ESKAY) | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 1 EA |
| LD5000A01 | LEAD ASSY, ML1400DF14 W/(2) #10 RING 7' | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 2 EA |
| HW1003A10 | WASHER, #10 EX TH LK, ZN X | 2 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| 35CB4802A02SP | CAPACITOR COVER, STAMPED X W/AUTOPHORET | 1 EA |
| 35GS3001A02 | GASKET, CA. COVER, 5. 38 LONG. 06 CS301 | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 19EP3203BT03 | PUEP MACH 19 203 ENCL W/HUB NO THERM, F/ | 1 EA |
| RM1000A04 | CUSHION RING, MDL 34 | 1 EA |
| HA6005A01 | CLAMP, BASE | 2 EA |
| 51XN1032A18 | 10-32 X 1 1/8 HX WS SL SR (ESKAY) | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 19CB4501 | TERMINAL BOX LID, STAMPED | 1 EA |
| 19GS1003 | GASKET, TERM PLATE LID | 2 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 2 EA |
| NS2501A01 | INSULATOR, CAPACITOR | 1 EA |
| SP5132A03 | MDL 19L TERM PANEL SWITCH W/TABS & 3/4 T | 1 EA |
| 35BA4002C01A | RESL BASE, STAMPED W/AUTOPHORETIC PRIMER | 1 EA |
| HA3100A25 | THRUBOLT 10-32 X 11. 000 | 4 EA |
| LB1172A01 | CUSTOM MTR CARTON LABEL LASER PRINTER | 1 EA |
| LC0052 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| NP1986A | CM NAMEPLATE, BOXES, UL & CSA | 1 EA |
| 35PA1067 | PACK GROUP COMBINED PRINT WITH OSB BASE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/