We never sell your data to third parties
Baldor CJL1306A is a 0.75 horsepower, 3450 RPM single-phase jet pump motor with a NEMA 56J frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. Designed for jet pump applications, it features a stainless steel threaded shaft, foot mounting (F1), and operates on 60 Hz power. This motor is part of Baldor's pump motor line, built for reliable water transfer and pressure boosting in residential and light commercial systems.
MODEL CJL1306A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$528.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
N
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
56J
Frame Material
Steel
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
30
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
13.39 in
Phase
1
Power Factor
68
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.5
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Fixed Opposite Standard
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115-230
| Output | . 75 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 34F492-2414G1 |
| Frame | 56J |
| Multiplier | K |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3424L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | V |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 722831 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3424L |
| Elec. Spec | 34WG2414 |
| CD Diagram | CD0307 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34F492 |
| Layout | 34LYF492 |
| Frame | 56J |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | FOS |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 12/2/2011 |
| Leads | 5#18, 1#14 #1TH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CJL1306A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34F492-2414G1 | BALDOR/WESTVILLE | 8/10/1999 | 24L 2P OPEN HOR 56J ATO DRIPCOVER |
| Nameplate No. | NP1257L |
|---|---|
| CAT. NO. | CJL1306A |
| SPEC. | 34F492-2414G1 |
| HP | . 75 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 11/5. 5 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 56J |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 50 |
| CODE | J |
| DES | N |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 69 |
| PF | 68 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
| SFA 13/6. 5 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1. 15 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 7 Amps |
| Break-Down Torque | 3. 98 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 33 Ohms A Ph / 1. 65 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 1. 63 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 75°C |
| Locked-Rotor Torque | 2. 45 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 108°C |
| Starting Current | 31. 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 39 | 52 | 64 | 73 | 79 | 83 | 85 |
| Efficiency | 41. 7 | 57. 6 | 65. 5 | 69. 2 | 69. 8 | 69. 3 | 70. 4 |
| Speed (RPM) | 3558 | 3536 | 3508 | 3479 | 3447 | 3410 | 3415 |
| Line Amperes | 3. 78 | 4 | 4. 4 | 4. 91 | 5. 61 | 6. 37 | 6. 31 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA010332 | SA 34F492-2414G1 | 1 EA |
| RA006720 | RA 34F492-2414G1 | 1 EA |
| TPMRJ26AX | THERMAL 1PH 0. 75 AUT 120C | 1 EA |
| EC1270A02SP | ELEC CAP, 270-324 MFD, 125V, 1. 48D X 3. | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 3 EA |
| 11XT0832G06 | 8-32 X 3/8 TY 23 TAPPING | 1 EA |
| WD4100A01 | DP-875 HEYCO PLUG OR 62MP0875 MICRO PLAS | 1 EA |
| NS2500A01 | INSULATOR, AUTO THER PROT | 1 EA |
| 51XT0632A06 | 6-32X3/8 TY23 HXWS SLDSR | 2 EA |
| 34CB4800SP | CAPACITOR COVER, STAMPED | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3401A01SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 34AD2000 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 1 EA |
| 51XT0632A06 | 6-32X3/8 TY23 HXWS SLDSR | 4 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 34FH4500A02P | DRIPCOVER, MODEL 34 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 34CB4501SP | TERMINAL BOX LID, STAMPED X (PLATED) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| RM1010A01 | 35-968-1 VINYL CLS | 1 EA |
| 34EP3202A02 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HA6001A03 | THERMAL RETAINER (PLATED) | 1 EA |
| NS2500A01 | INSULATOR, AUTO THER PROT | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| LB1009 | LABEL, ROTATION DIRECTION (ON ROLLS) | 1 EA |
| SP5086A05 | MODEL 34 TERMINAL PANEL SWITCH WITH LEAD | 1 EA |
| HA3100A38 | THRUBOLT 10-32 X 9. 375 | 4 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1118 | LABEL, WARNING (ROLL LABEL) | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0307 | CONNECTION LABEL NAMEPLA. X | 1 EA |
| NP1257L | ALUM UL CSA CC THERMAL REV MTG | 1 EA |
| 34PA1005 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
JL1306A
Brand
WEG
Model
.7536OS1BJPR56J
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3RK1207-2BQ00-0AA3 |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 23361854000 |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | 7022CTRDUHP4Y |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/