We never sell your data to third parties
Baldor CHC164A is a 0.25 horsepower, 1100 RPM single-phase fan motor with a 48Z frame and Totally Enclosed Air Over (TEAO) enclosure. Designed for direct drive fan and blower applications, it features F1 foot mounting with the standard conduit box on the left side. This motor operates on 60 Hz power and is engineered for cooling by an external airstream, making it suitable for HVAC and ventilation systems.
MODEL CHC164A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$485.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Resilient
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEAO
Frame
48Z
Frame Material
Steel
HP
0.25
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
22
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
11.35 in
Phase
1
Power Factor
92
Pulley Face Code
RESILIENT MOUNT
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.5IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible: Connected Standard
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
115-230
| Output | . 25 AIR OVER |
|---|---|
| RPM | 1100 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 17K043W392 |
| Frame | 48Z |
| Multiplier | C1 |
| Enclosure | TEAO |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | CLARKSVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 06 |
| Class | STOCK |
| Type | 1712C |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 4040 |
| Origin | US |
| Revision | W |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 762573 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1712C |
| Elec. Spec | 17WGW392 |
| CD Diagram | CD0804 |
| Enclosure | TEAO |
| Manufacturing Plant | CLARKSVILLE |
| Mech. Spec | 17K043 |
| Layout | 17LYK043 |
| Frame | 48Z |
| Mounting | F1 |
| Poles | 06 |
| Created Date | |
| Base | RS |
| Rotation | RS |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 8/28/2012 |
| Leads | 7#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CHC164A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 17K043W392 | BALDOR/CLARKSVILLE | 1/4/2010 | 12C 6P TEAO RESIL 48Z ATO | |
| 17K043W392 | BALDOR/COMMRCL MTR DOCK 7-13 | 1/4/2010 | 12C 6P TEAO RESIL 48Z ATO |
| Nameplate No. | NP1203A01 |
|---|---|
| CAT. NO. | CHC164A |
| ENCL | TEAO |
| SPEC. | 17K043W392 |
| FRAME | 48Z |
| HP | . 25 AIR OVER |
| VOLTS | 115/230 |
| AMPS | 3. 2/1. 6 |
| RPM | 1100 |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| CL | B |
| SER. F. | 1. 15 |
| DES | - |
| CODE | D |
| FL EFF | 59. 5 |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| SF AMP | |
| USABLE AT 208V | 1. 6 |
| S/N | |
| MANUAL | N |
| AUTO | Y |
| NONE | N |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 19 Amps |
| Break-Down Torque | 1. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 20. 5 Ohms A Ph / 50. 5 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 0. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 74°C |
| Locked-Rotor Torque | 0. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | |
| Starting Current | 4. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 49 | 63 | 73 | 79 | 84 | 0 | 0 |
| Efficiency | 37. 5 | 52 | 59. 2 | 60. 8 | 57. 7 | 0 | 0 |
| Speed (RPM) | 1183 | 1160 | 1138 | 1111 | 1065 | 0 | 0 |
| Line Amperes | 1. 2 | 1. 32 | 1. 47 | 1. 68 | 2. 03 | 0 | 1. 89 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA070519 | SA 17K043W392 | 1 EA |
| RA064408 | RA 17K043W392 | 1 EA |
| OC2005F01 | OVL OIL CAP 5MFD/370V | 1 EA |
| WD4100A49 | CAPLUG, BP-13/16, PLUG W/RECESSED HEAD | 1 EA |
| 11XT0832G06 | 8-32 X 3/8 TY 23 TAPPING | 1 EA |
| LD5000A52 | LEAD ASSY W/INTERNAL STAR RING TERMINALS | 1 EA |
| 11XT1032A06 | 10-32 X 3/8 HX WSHR HD SLTD TYPE 23 | 2 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| 17EP3200DT01 | FR ENDPLATE, MACH W/HUB | 1 EA |
| RM1000A03SP | CUSHION RING, MDL 17-33-34 | 1 EA |
| HA6004A01A | CLAMP CUSHION RING ASSY | 1 EA |
| 34CB4501SP | TERMINAL BOX LID, STAMPED X (PLATED) | 1 EA |
| 33CB4800A02 | CAPACITOR COVER, STAMPED | 1 EA |
| 35GS3001A02 | GASKET, CA. COVER, 5. 38 LONG. 06 CS301 | 1 EA |
| 34GS5003 | FOAM SLEEVE, ID = 2 1/16' X 3 3/8' | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 17EP3100D01 | PU ENDPLATE, MACH W/HUB ENCLOSED | 1 EA |
| XY0832A02 | 8-32 HEX NUT | 4 EA |
| RM1000A03SP | CUSHION RING, MDL 17-33-34 | 1 EA |
| HA6004A01A | CLAMP CUSHION RING ASSY | 1 EA |
| 34GS1005 | GASKET, TERM PLATE LID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| SP5126 | MDL 17L TERM PANEL 3 PH W/TABS & 3/4 THE | 1 EA |
| 34BA4001A01A | RESILIENT BASE, 408-416 AUTOPHORETIC | 1 EA |
| HA3169A23 | THRUBOLT #8-32 THDS X 8. 44 LONG | 4 EA |
| MG5017 | VARNISH - PDG 2500 | 0. 05 GA |
| LB1171 | LABEL CARTON 6X6 ON LINE BLANK ROLLS | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| NP1203A01 | NP LABEL 1PH, DV, REV (FOR COMMERCIAL MO | 1 EA |
| 34PA1002 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| LD5000A102 | LEAD ASSY, 16 GA, #8 RED, 8' LONG, FLAGS | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | C5125R6W |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-495932 |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | E57-SAL-12T111ED |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/