We never sell your data to third parties
Baldor CJL1205A is a 0.33 horsepower, 3450 RPM single-phase jet pump motor with a 56J NEMA frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. Designed for jet pump applications, it features a stainless steel threaded shaft, Class F insulation, and a 1.15 service factor. This motor operates on 115/230V at 60 Hz and is foot-mounted in the standard F1 configuration.
MODEL CJL1205A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$399.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
N
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
56J
Frame Material
Steel
HP
0.33
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
23
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
11.91 in
Phase
1
Power Factor
61
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.75
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Fixed Opposite Standard
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115-230
| Output | . 33 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 34F40-2534 |
| Frame | 56J |
| Multiplier | K |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3416L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | S |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 724867 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3416L |
| Elec. Spec | 34WG2534 |
| CD Diagram | CD0307 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34F040 |
| Layout | 34LYF040 |
| Frame | 56J |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | FOS |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 12/21/2011 |
| Leads | 5#18, 1#16 #1TH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CJL1205A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34F40-2534 | BALDOR/WESTVILLE | 8/10/1999 | 16L 2P OPEN HOR 56J ATO |
| Nameplate No. | NP1257L |
|---|---|
| CAT. NO. | CJL1205A |
| SPEC. | 34F40-2534 |
| HP | . 33 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 6. 2/3. 1 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 56J |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 75 |
| CODE | L |
| DES | N |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 58 |
| PF | 61 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
| SFA 7. 6/3. 8 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 0. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 55 Amps |
| Break-Down Torque | 1. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 4. 92 Ohms A Ph / 3. 95 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 1. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 31°C |
| Locked-Rotor Torque | 1. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 43°C |
| Starting Current | 14. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 39 | 48 | 56 | 63 | 69 | 73 | 81 |
| Efficiency | 26 | 40. 6 | 49. 5 | 55. 3 | 59. 1 | 61. 6 | 66. 7 |
| Speed (RPM) | 3561 | 3544 | 3525 | 3505 | 3484 | 3461 | 3442 |
| Line Amperes | 2. 6 | 2. 75 | 2. 9 | 3. 05 | 3. 3 | 3. 55 | 3. 8 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA005865 | SA 34F40-2534 | 1 EA |
| RA002611 | RA 34F40-2534 | 1 EA |
| EC1130A02SP | ELEC CAP, 130-156 MFD, 125V, 1. 48D X 3. 3 | 1 EA |
| WD4100A01 | DP-875 HEYCO PLUG OR 62MP0875 MICRO PLAS | 1 EA |
| 34CB4501SP | TERMINAL BOX LID, STAMPED X (PLATED) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 11XT0832G06 | 8-32 X 3/8 TY 23 TAPPING | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 3 EA |
| 34EP3202A20 | FR ENDPLATE, 34 OPEN SMALL HUB RESIL LES | 1 EA |
| WD4100A04 | 62MP0687 HOLE PLUG OR DP-687 HEYCO | 1 EA |
| NS2500A01 | INSULATOR, AUTO THER PROT | 1 EA |
| 34CB4800SP | CAPACITOR COVER, STAMPED | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3401A01SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 34AD2000 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 1 EA |
| 51XT0632A06 | 6-32X3/8 TY23 HXWS SLDSR | 4 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| RM1010A01 | 35-968-1 VINYL CLS | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| LB1009 | LABEL, ROTATION DIRECTION (ON ROLLS) | 1 EA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| SP5068A01 | 34L TERM PANEL STAT SWITCH #E-6' | 1 EA |
| HA3100A14 | THRUBOLT 10-32 X 7. 875 | 4 EA |
| LB1118 | LABEL, WARNING (ROLL LABEL) | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0307 | CONNECTION LABEL NAMEPLA. X | 1 EA |
| NP1257L | ALUM UL CSA CC THERMAL REV MTG | 1 EA |
| 34PA1005 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read more| Brand | Boston Gear |
| Model | RF752-10E-B13-G |
| Brand | Century |
| Model | B674 |
| Brand | McGill Bearing |
| Model | MR 56 |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/