We never sell your data to third parties
Baldor JL1303A is a 0.5 horsepower, 3450 RPM single-phase jet pump motor with a 56J NEMA frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. Designed for jet pump applications, it features a stainless steel threaded shaft, F1 foot mounting with the standard conduit box on the left, and operates on 115/230V at 60 Hz. This motor is part of Baldor's pump motor line, built for reliable water system operation.
MODEL JL1303A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$393.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Design Code
N
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
56J
Frame Material
Steel
HP
0.5
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
26
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
12.51 in
Phase
1
Power Factor
67
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.6
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Fixed Opposite Standard
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115-230
| Output | . 5 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 34F36-2413 |
| Frame | 56J |
| Weight | 26. 000 LB |
| Multiplier | K |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3420L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | AB |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 722831 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3420L |
| Elec. Spec | 34WG2413 |
| CD Diagram | CD0307 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34F036 |
| Layout | 34LYF036 |
| Frame | 56J |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | |
| Base | N |
| Rotation | FOS |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 12/2/2011 |
| Leads | 5#18, 1#16 #1TH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JL1303A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34F36-2413 | BALDOR/WESTVILLE | 8/10/1999 | 20L 2P OPEN VER 56J ATO DRIPCOVER |
| Nameplate No. | NP1257L |
|---|---|
| CAT. NO. | JL1303A |
| SPEC. | 34F36-2413 |
| HP | . 5 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 7. 4/3. 7 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 56J |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 60 |
| CODE | L |
| DES | N |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 66 |
| PF | 67 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
| SFA 9. 4/4. 7 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 0. 75 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 75 Amps |
| Break-Down Torque | 2. 3 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 55 Ohms A Ph / 2. 56 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 1. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 33°C |
| Locked-Rotor Torque | 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 53°C |
| Starting Current | 20 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 38 | 50 | 60 | 67 | 73 | 77 | 78 |
| Efficiency | 36 | 52 | 61 | 66 | 69 | 71 | 71 |
| Speed (RPM) | 3570 | 3550 | 3530 | 3511 | 3490 | 3465 | 3460 |
| Line Amperes | 2. 9 | 3. 1 | 3. 35 | 3. 7 | 4. 05 | 4. 5 | 4. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA018285 | SA 34F036-5595 | 1 EA |
| RA014435 | RA 34F036-5595 | 1 EA |
| EC1270A02SP | ELEC CAP, 270-324 MFD, 125V, 1. 48D X 3. | 1 EA |
| 34EP3202A02 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 11XT0832G06 | 8-32 X 3/8 TY 23 TAPPING | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 3 EA |
| WD4100A01 | DP-875 HEYCO PLUG OR 62MP0875 MICRO PLAS | 1 EA |
| NS2500A01 | INSULATOR, AUTO THER PROT | 1 EA |
| 34CB4800SP | CAPACITOR COVER, STAMPED | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3401A01SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 34AD2000 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 1 EA |
| 51XT0632A06 | 6-32X3/8 TY23 HXWS SLDSR | 4 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 34FH4500A02P | DRIPCOVER, MODEL 34 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 34CB4501SP | TERMINAL BOX LID, STAMPED X (PLATED) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| RM1010A01 | 35-968-1 VINYL CLS | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| LB1009 | LABEL, ROTATION DIRECTION (ON ROLLS) | 1 EA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| SP5068A01 | 34L TERM PANEL STAT SWITCH #E-6' | 1 EA |
| HA3100A28 | THRUBOLT 10-32 X 8. 187 | 4 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1118 | LABEL, WARNING (ROLL LABEL) | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0546 | CONNECTION LABEL, DV, FIX, W&W/O TP, TER | 1 EA |
| NP1257L | ALUM UL CSA CC THERMAL REV MTG | 1 EA |
| 34PA1005 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| PK3083T | STYROFOAM PACKING CRADLE W/TAPE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreBrand
Baldor
Model
VL1303A
Brand
Baldor
Model
CJL1303A
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 215THFCD9037 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 100T10/780 |
| Brand | Bando |
| Model | 150-S3M-804UK |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/