We never sell your data to third parties
Toshiba 0056XPEC42A-P EPFC explosion proof motor, 5 HP, 1200 RPM, 575V three-phase, 215TC frame with C-Face mounting. UL listed for Class I Division 1 hazardous locations. Premium efficiency, 60 Hz, continuous duty.
MODEL 0056XPEC42A-P
$1,451.20 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
5.5
Application Type
General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
20:01
Enclosure
TEFC
Frame
215TC
HP
5
Hz
60
Insulation Class
Class F
Material
Cast Iron
Mounting Type
C-Face Footed
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1100 - 1200
Series
XP Series
Service Factor
1.15
Special Features
Explosion Proof AC Motors
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
22.6 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type IKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
575
Toshiba Toshiba 0056XPEC42A-P
UPC: | UNSPSC: 26101100 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global AC Motor, Continuous-Duty Type IKH, Series: XP Series, General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors Application, Explosion Proof AC Motors Special Features, 5 hp, 575 VAC, 5.5 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1200 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 215TC Frame, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 22.6 ft-lb Torque, C-Face Footed Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed
Features:
- NEMA design B
- Cast iron frame and brackets
- Non-sparking brass shaft slingers
- IP56 protection
- Normally-closed thermostats
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Explosion Proof AC Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Torque Rating | 22.6 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 5 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 215TC |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1200 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | C-Face Footed |
| Amperage Rating | 5.5 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type IKH |
| Series | XP Series |
Packaging:
Certifications/Standards:
CSA Certified | ee CC027B | NEMA Premium® | UL Listed
3 Years
| Brand | Brook Crompton |
| Model | PA6N1.5-3 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0155.70817X40 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | EP0254C |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0255.63127X60 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0154.4A25X20 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0608.1210 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2502HF014 |