We never sell your data to third parties
Leeson 191548.00 0.50 HP, 1145 RPM, 1-phase TEAO (Totally Enclosed Air Over) washdown duty motor with 48YZ NEMA frame. Operates on 115-230V at 60 Hz with Class F insulation. Features a stainless steel frame, ball bearings (6203 on both ends), and 0.500" shaft diameter. Designed for washdown environments requiring corrosion resistance.
MODEL 191548.00
$691.28 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
5.4/2.7
Design code
NO DESIGN CODE
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
64
Electrical type
Permanent Split Capacitor
Enclosure
TEAO
Frame
48YZ
Frame Material
Stainless Steel
Frequency
60
Height
13.22
HP
0.50
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
55
KVA code
E
KW
0.37
Length
15.56
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
6
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
94
Resistance main
5.602
RPM
1100 - 1200
Service factor
1
Shaft Diameter
0.500
Shaft Length
4.05
Shaft type
Single Special Extension
Speed [Max]
1145
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Automatic
UL
Recognized
Voltage
115-230
Width
13.75
Regal Beloit Leeson&Reg; 191548.00
UPC: 691720052570 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard Washdown Motor, 6-Pole Permanent Split Capacitor, Special Features: Washdown Duty Motors, 1/2 hp, 115/230 V, 5.4/2.7 A, 60 Hz, 1 ph, 1145 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Air Over, 48YZ Frame, 0.5 in Dia x 4.05 in L Shaft, Selective CW, Service Factor: 1, Ball Bearing, Extended Studs Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 11.58 in L x 10.22 in H
Features:
- Stainless steel output shafts
- Repositional drain plugs for all angle mounting
- Double sealed bearings
- Output shaft seal
- Inverter duty IRIS insulation system
- Laser etched full fact nameplate on frame
- All stainless exterior
- Anti-corrosion coating applied to interior components
Specs:
| Type | 6-Pole Permanent Split Capacitor |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 11.58 in L x 10.22 in H |
| Voltage Rating | 115/230 V |
| Amperage Rating | 5.4/2.7 A |
| Mounting Type | Extended Studs |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1145 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Air Over |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 48YZ |
| Rotation | Selective CW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Phase | 1 ph |
| Shaft Size | 0.5 in Dia x 4.05 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1 |
Packaging:
| Length | 15.56 in |
|---|---|
| Width | 13.75 in |
| Height | 13.22 in |
Certifications/Standards:
BISSC Certified | CSA Certified | UL Recognized
Limited
SKU: 726529
Perfect fit, great service, fast shipping
I needed to make sure the replacement motor was an exact fit in all aspects. The Customer Service was great to walk through all specs. Then when I bought it in the morning, it was shipped and in my hands on the third day. I installed it and all works perfectly.
Read moreSKU: 2834607
Above and beyond the call
We are very satisfied with MRO with special thank you going to Ariel for going above and beyond to get the job done and help us avoid a problem. Thank you
Read moreSKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read more| Brand | Boston Gear |
| Model | F721-10KZT-B7-G3 |
| Brand | Invertek |
| Model | ODV-3-240041-3F12-MN |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHR204-12-2FM |
SKU: 726529
Perfect fit, great service, fast shipping
I needed to make sure the replacement motor was an exact fit in all aspects. The Customer Service was great to walk through all specs. Then when I bought it in the morning, it was shipped and in my hands on the third day. I installed it and all works perfectly.
Read moreSKU: 2834607
Above and beyond the call
We are very satisfied with MRO with special thank you going to Ariel for going above and beyond to get the job done and help us avoid a problem. Thank you
Read moreSKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/