We never sell your data to third parties
Leeson 824560.00 25 HP, 1200 RPM three-phase fan and blower motor with a 324T NEMA frame and Totally Enclosed Air Over (TEAO) enclosure. Operates on 230V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for agricultural and HVAC applications requiring air-over cooling.
MODEL 824560.00
$4,646.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
230
Regal Beloit Leeson&Reg; 824560.00
UPC: 691720054024 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, Continuous-Duty, Chiller/Cooling Tower Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose HVAC Motors Application, Severe Duty Motors, Inverter Ready Special Features, 25 hp, 230/460 VAC, 65/32.5 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1182 rpm Speed, Totally Enclosed Air Over Enclosure, 324T Frame, 2.13 in Dia x 5.25 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 112 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 26.14 in L x 26.03 in W x 19.95 in H Dimensions
Features:
- Complete cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- Epoxy painted
- Regreasable bearings
- F-1/F-2 capable and brass T-drain installed both ends at 6:00
- Inpro shaft seal protected
- Shaft grounding ring (SGRs) installed
- IRIS inverter duty insulation system
- Designed for shaft up mounting
Specs:
| Type | Continuous-Duty |
|---|---|
| Material | Cast Iron |
| Dimensions | 26.14 in L x 26.03 in W x 19.95 in H |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 65/32.5 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1182 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Air Over |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 324T |
| Rotation | Reversible |
| Horsepower | 25 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 112 ft-lb |
| Shaft Size | 2.13 in Dia x 5.25 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Chiller/Cooling Tower Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose HVAC Motors |
| Special Features | Severe Duty Motors, Inverter Ready |
| Service Factor | 1.15 |
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
2 Years
SKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreSKU: 227428
President ( cook and bottle washer )
Next day delivery, no charge Good pricing and available in stock. A Customer Appreciation Company.
Read more| Brand | Century |
| Model | V108 |
SKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreSKU: 227428
President ( cook and bottle washer )
Next day delivery, no charge Good pricing and available in stock. A Customer Appreciation Company.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/