We never sell your data to third parties
Baldor EMVM3550D is a 1.1 kW (approximately 1.5 HP), 3500 RPM, three-phase IEC metric motor with a D80D frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for general-purpose industrial applications such as pumps, fans, and compressors, it operates on 208-230/460V at 60 Hz. This motor features a B5 flange mounting configuration and is part of Baldor's M3 series of high-efficiency metric motors.
MODEL EMVM3550D
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,021.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
D80D
HP
1.1
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | D80D |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 1.100 KW @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA CSA EEV UR |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | No Mounting |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 1.900 A @ 460.0 V 3.800 A @ 230.0 V 4.000 A @ 208.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 84.0 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 1.9 a |
| Frame Prefix | D |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 18 AWG |
| Motor Type | 3520M |
| Mounting Arrangement | B5 |
| Number of Poles | 2 |
| Overall Length | 11.61 IN |
| Power Factor | 85 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | D-Flange |
| Pulley Shaft Indicator | Tapped & Key |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.748 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 3500 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | IEC |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
Brand
Baldor
Model
EMVM08112D-S-AP
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/