We never sell your data to third parties
Baldor EBM3558Y is a 2 HP, 1755 RPM, three-phase brake motor with a NEMA 56 frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This NEMA Premium Super-E efficient motor operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features F1 (foot mounted) construction. It is designed for applications requiring controlled stopping, such as conveyors, hoists, and machine tools.
MODEL EBM3558Y
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,012.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
52
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
17.16 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 56 |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 2.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA CSA EEV UR |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 2.900 A @ 460.0 V 5.800 A @ 230.0 V 6.600 A @ 208.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 86.5 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 2.9 a |
| Front Face Code | Brake Mounting |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | No Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 18 AWG |
| Motor Type | 3528M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 17.11 IN |
| Power Factor | 75 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.625 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1755 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
Brand
Baldor
Model
EBM3558T-D
Brand
Baldor
Model
EBM3558T-S
Brand
Baldor
Model
EBM3558Y
Brand
Baldor
Model
EBM3558TY
Brand
Baldor
Model
EBM3558T
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT0262 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130023.00 |
| Brand | StrongHold |
| Model | SC-15311 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | EW102002 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/