We never sell your data to third parties
Baldor ECR9504T is a 50 HP, 1775 RPM three-phase Crusher Duty motor with a NEMA 326T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding applications like rock crushers and heavy-duty conveyors, it features a 230/460V dual voltage configuration, 60 Hz operation, and F1 foot mounting with the standard conduit box on the left. This motor is built for high-inertia starts and continuous operation in severe industrial environments.
MODEL ECR9504T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$6,391.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
326T
Frame Material
Iron
HP
50
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
525
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
30.66 in
Phase
3
Power Factor
81
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.25
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 326T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 50.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency |
460.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals |
CSA CSA EEV UR |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Constant Torque Speed Range | 6 |
| Current @ Voltage |
122.000 A @ 230.0 V 61.000 A @ 460.0 V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 94.5 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 61.0 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Duty |
| KVA Code | G |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Max Speed | 2700 rpm |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 8 AWG |
| Motor Type | 1272M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 30.66 IN |
| Power Factor | 81 |
| Product Family | Super-E Chemical Processing |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Diameter | 2.125 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 1775 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | TCA0371AE231GAA009 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | U036A |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/